Contents

FinnishEdit

(index mu)

PronunciationEdit

  • IPA(key): [ˈmuːmio̞]
  • Hyphenation: muu‧mi‧o

NounEdit

muumio

  1. mummy

DeclensionEdit

Inflection of muumio (Kotus type 3/valtio, no gradation)
nominative muumio muumiot
genitive muumion muumioiden
muumioitten
partitive muumiota muumioita
illative muumioon muumioihin
singular plural
nominative muumio muumiot
accusative nom. muumio muumiot
gen. muumion
genitive muumion muumioiden
muumioitten
partitive muumiota muumioita
inessive muumiossa muumioissa
elative muumiosta muumioista
illative muumioon muumioihin
adessive muumiolla muumioilla
ablative muumiolta muumioilta
allative muumiolle muumioille
essive muumiona muumioina
translative muumioksi muumioiksi
instructive muumioin
abessive muumiotta muumioitta
comitative muumioineen