muutettu

FinnishEdit

ParticipleEdit

muutettu

  1. Past passive participle of muuttaa.

DeclensionEdit

Inflection of muutettu (Kotus type 1/valo, tt-t gradation)
nominative muutettu muutetut
genitive muutetun muutettujen
partitive muutettua muutettuja
illative muutettuun muutettuihin
singular plural
nominative muutettu muutetut
accusative nom. muutettu muutetut
gen. muutetun
genitive muutetun muutettujen
partitive muutettua muutettuja
inessive muutetussa muutetuissa
elative muutetusta muutetuista
illative muutettuun muutettuihin
adessive muutetulla muutetuilla
ablative muutetulta muutetuilta
allative muutetulle muutetuille
essive muutettuna muutettuina
translative muutetuksi muutetuiksi
instructive muutetuin
abessive muutetutta muutetuitta
comitative muutettuine
Possessive forms of muutettu (type valo)
possessor singular plural
1st person muutettuni muutettumme
2nd person muutettusi muutettunne
3rd person muutettunsa
Only used with substantive adjectives, -inen adjectives used for comparisons of equality or agent participles.