Open main menu

FinnishEdit

VerbEdit

näytetty

  1. Past passive participle of näyttää.

DeclensionEdit

Inflection of näytetty (Kotus type 1/valo, tt-t gradation)
nominative näytetty näytetyt
genitive näytetyn näytettyjen
partitive näytettyä näytettyjä
illative näytettyyn näytettyihin
singular plural
nominative näytetty näytetyt
accusative nom. näytetty näytetyt
gen. näytetyn
genitive näytetyn näytettyjen
partitive näytettyä näytettyjä
inessive näytetyssä näytetyissä
elative näytetystä näytetyistä
illative näytettyyn näytettyihin
adessive näytetyllä näytetyillä
ablative näytetyltä näytetyiltä
allative näytetylle näytetyille
essive näytettynä näytettyinä
translative näytetyksi näytetyiksi
instructive näytetyin
abessive näytetyttä näytetyittä
comitative näytettyine

AnagramsEdit