Contents

FinnishEdit

PronunciationEdit

  • Hyphenation: ne‧li‧kul‧mi‧o
  • IPA(key): [ˈneliˌkulmio]

NounEdit

nelikulmio

  1. quadrangle

DeclensionEdit

Inflection of nelikulmio (Kotus type 3/valtio, no gradation)
nominative nelikulmio nelikulmiot
genitive nelikulmion nelikulmioiden
nelikulmioitten
partitive nelikulmiota nelikulmioita
illative nelikulmioon nelikulmioihin
singular plural
nominative nelikulmio nelikulmiot
accusative nom. nelikulmio nelikulmiot
gen. nelikulmion
genitive nelikulmion nelikulmioiden
nelikulmioitten
partitive nelikulmiota nelikulmioita
inessive nelikulmiossa nelikulmioissa
elative nelikulmiosta nelikulmioista
illative nelikulmioon nelikulmioihin
adessive nelikulmiolla nelikulmioilla
ablative nelikulmiolta nelikulmioilta
allative nelikulmiolle nelikulmioille
essive nelikulmiona nelikulmioina
translative nelikulmioksi nelikulmioiksi
instructive nelikulmioin
abessive nelikulmiotta nelikulmioitta
comitative nelikulmioineen

Derived termsEdit

Related termsEdit

Read in another language