Open main menu

Contents

FinnishEdit

VerbEdit

päättynyt

  1. Past indicative connegative form of päättyä.

ParticipleEdit

päättynyt

  1. Past active participle of päättyä.

DeclensionEdit

Inflection of päättynyt (Kotus type 47/kuollut, no gradation)
nominative päättynyt päättyneet
genitive päättyneen päättyneiden
päättyneitten
partitive päättynyttä päättyneitä
illative päättyneeseen päättyneisiin
päättyneihin
singular plural
nominative päättynyt päättyneet
accusative nom. päättynyt päättyneet
gen. päättyneen
genitive päättyneen päättyneiden
päättyneitten
partitive päättynyttä päättyneitä
inessive päättyneessä päättyneissä
elative päättyneestä päättyneistä
illative päättyneeseen päättyneisiin
päättyneihin
adessive päättyneellä päättyneillä
ablative päättyneeltä päättyneiltä
allative päättyneelle päättyneille
essive päättyneenä päättyneinä
translative päättyneeksi päättyneiksi
instructive päättynein
abessive päättyneettä päättyneittä
comitative päättyneine