Open main menu

Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

pähkinän +‎ kuori

NounEdit

pähkinänkuori

  1. nutshell

DeclensionEdit

Inflection of pähkinänkuori (Kotus type 26/pieni, no gradation)
nominative pähkinänkuori pähkinänkuoret
genitive pähkinänkuoren pähkinänkuorten
pähkinänkuorien
partitive pähkinänkuorta pähkinänkuoria
illative pähkinänkuoreen pähkinänkuoriin
singular plural
nominative pähkinänkuori pähkinänkuoret
accusative nom. pähkinänkuori pähkinänkuoret
gen. pähkinänkuoren
genitive pähkinänkuoren pähkinänkuorten
pähkinänkuorien
partitive pähkinänkuorta pähkinänkuoria
inessive pähkinänkuoressa pähkinänkuorissa
elative pähkinänkuoresta pähkinänkuorista
illative pähkinänkuoreen pähkinänkuoriin
adessive pähkinänkuorella pähkinänkuorilla
ablative pähkinänkuorelta pähkinänkuorilta
allative pähkinänkuorelle pähkinänkuorille
essive pähkinänkuorena pähkinänkuorina
translative pähkinänkuoreksi pähkinänkuoriksi
instructive pähkinänkuorin
abessive pähkinänkuoretta pähkinänkuoritta
comitative pähkinänkuorineen