Open main menu

Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

pälvi +‎ kalju

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈpælʋiˌkɑlju/, [ˈpælʋiˌkɑlju]
  • Hyphenation: päl‧vi‧kal‧ju

NounEdit

pälvikalju

  1. alopecia areata

DeclensionEdit

Inflection of pälvikalju (Kotus type 1/valo, no gradation)
nominative pälvikalju pälvikaljut
genitive pälvikaljun pälvikaljujen
partitive pälvikaljua pälvikaljuja
illative pälvikaljuun pälvikaljuihin
singular plural
nominative pälvikalju pälvikaljut
accusative nom. pälvikalju pälvikaljut
gen. pälvikaljun
genitive pälvikaljun pälvikaljujen
partitive pälvikaljua pälvikaljuja
inessive pälvikaljussa pälvikaljuissa
elative pälvikaljusta pälvikaljuista
illative pälvikaljuun pälvikaljuihin
adessive pälvikaljulla pälvikaljuilla
ablative pälvikaljulta pälvikaljuilta
allative pälvikaljulle pälvikaljuille
essive pälvikaljuna pälvikaljuina
translative pälvikaljuksi pälvikaljuiksi
instructive pälvikaljuin
abessive pälvikaljutta pälvikaljuitta
comitative pälvikaljuineen