Open main menu

Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

pälvi +‎ sokeus

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈpælʋiˌsokeu̯s/, [ˈpælʋiˌs̠o̞ke̞u̯s̠]
  • Hyphenation: päl‧vi‧so‧keus

NounEdit

pälvisokeus

  1. scotoma

DeclensionEdit

Inflection of pälvisokeus (Kotus type 40/kalleus, t-d gradation)
nominative pälvisokeus pälvisokeudet
genitive pälvisokeuden pälvisokeuksien
partitive pälvisokeutta pälvisokeuksia
illative pälvisokeuteen pälvisokeuksiin
singular plural
nominative pälvisokeus pälvisokeudet
accusative nom. pälvisokeus pälvisokeudet
gen. pälvisokeuden
genitive pälvisokeuden pälvisokeuksien
partitive pälvisokeutta pälvisokeuksia
inessive pälvisokeudessa pälvisokeuksissa
elative pälvisokeudesta pälvisokeuksista
illative pälvisokeuteen pälvisokeuksiin
adessive pälvisokeudella pälvisokeuksilla
ablative pälvisokeudelta pälvisokeuksilta
allative pälvisokeudelle pälvisokeuksille
essive pälvisokeutena pälvisokeuksina
translative pälvisokeudeksi pälvisokeuksiksi
instructive pälvisokeuksin
abessive pälvisokeudetta pälvisokeuksitta
comitative pälvisokeuksineen