Open main menu

FinnishEdit

VerbEdit

puhunut

  1. Past active participle of puhua.

DeclensionEdit

Inflection of puhunut (Kotus type 47/kuollut, no gradation)
nominative puhunut puhuneet
genitive puhuneen puhuneiden
puhuneitten
partitive puhunutta puhuneita
illative puhuneeseen puhuneisiin
puhuneihin
singular plural
nominative puhunut puhuneet
accusative nom. puhunut puhuneet
gen. puhuneen
genitive puhuneen puhuneiden
puhuneitten
partitive puhunutta puhuneita
inessive puhuneessa puhuneissa
elative puhuneesta puhuneista
illative puhuneeseen puhuneisiin
puhuneihin
adessive puhuneella puhuneilla
ablative puhuneelta puhuneilta
allative puhuneelle puhuneille
essive puhuneena puhuneina
translative puhuneeksi puhuneiksi
instructive puhunein
abessive puhuneetta puhuneitta
comitative puhuneine