Contents

FinnishEdit

VerbEdit

siirretty

  1. Past passive participle of siirtää.

DeclensionEdit

Inflection of siirretty (Kotus type 1/valo, tt-t gradation)
nominative siirretty siirretyt
genitive siirretyn siirrettyjen
partitive siirrettyä siirrettyjä
illative siirrettyyn siirrettyihin
singular plural
nominative siirretty siirretyt
accusative nom. siirretty siirretyt
gen. siirretyn
genitive siirretyn siirrettyjen
partitive siirrettyä siirrettyjä
inessive siirretyssä siirretyissä
elative siirretystä siirretyistä
illative siirrettyyn siirrettyihin
adessive siirretyllä siirretyillä
ablative siirretyltä siirretyiltä
allative siirretylle siirretyille
essive siirrettynä siirrettyinä
translative siirretyksi siirretyiksi
instructive siirretyin
abessive siirretyttä siirretyittä
comitative siirrettyine

AnagramsEdit

Read in another language