Open main menu

sukupuolihormooni

FinnishEdit

EtymologyEdit

sukupuoli +‎ hormooni

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈsukuˌpuo̯liˌhormoːni/, [ˈs̠ukuˌpuo̞̯liˌho̞rmo̞ːni]
  • Hyphenation: su‧ku‧puo‧li‧hor‧moo‧ni

NounEdit

sukupuolihormooni

  1. Alternative form of sukupuolihormoni

DeclensionEdit

Inflection of sukupuolihormooni (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative sukupuolihormooni sukupuolihormoonit
genitive sukupuolihormoonin sukupuolihormoonien
partitive sukupuolihormoonia sukupuolihormooneja
illative sukupuolihormooniin sukupuolihormooneihin
singular plural
nominative sukupuolihormooni sukupuolihormoonit
accusative nom. sukupuolihormooni sukupuolihormoonit
gen. sukupuolihormoonin
genitive sukupuolihormoonin sukupuolihormoonien
partitive sukupuolihormoonia sukupuolihormooneja
inessive sukupuolihormoonissa sukupuolihormooneissa
elative sukupuolihormoonista sukupuolihormooneista
illative sukupuolihormooniin sukupuolihormooneihin
adessive sukupuolihormoonilla sukupuolihormooneilla
ablative sukupuolihormoonilta sukupuolihormooneilta
allative sukupuolihormoonille sukupuolihormooneille
essive sukupuolihormoonina sukupuolihormooneina
translative sukupuolihormooniksi sukupuolihormooneiksi
instructive sukupuolihormoonein
abessive sukupuolihormoonitta sukupuolihormooneitta
comitative sukupuolihormooneineen