Finnish edit

Participle edit

suoritettu

  1. past passive participle of suorittaa

Declension edit

Inflection of suoritettu (Kotus type 1*C/valo, tt-t gradation)
nominative suoritettu suoritetut
genitive suoritetun suoritettujen
partitive suoritettua suoritettuja
illative suoritettuun suoritettuihin
singular plural
nominative suoritettu suoritetut
accusative nom. suoritettu suoritetut
gen. suoritetun
genitive suoritetun suoritettujen
partitive suoritettua suoritettuja
inessive suoritetussa suoritetuissa
elative suoritetusta suoritetuista
illative suoritettuun suoritettuihin
adessive suoritetulla suoritetuilla
ablative suoritetulta suoritetuilta
allative suoritetulle suoritetuille
essive suoritettuna suoritettuina
translative suoritetuksi suoritetuiksi
abessive suoritetutta suoritetuitta
instructive suoritetuin
comitative suoritettuine
Possessive forms of suoritettu (Kotus type 1*C/valo, tt-t gradation)
Rare. Only used with substantive adjectives.
first-person singular possessor
singular plural
nominative suoritettuni suoritettuni
accusative nom. suoritettuni suoritettuni
gen. suoritettuni
genitive suoritettuni suoritettujeni
partitive suoritettuani suoritettujani
inessive suoritetussani suoritetuissani
elative suoritetustani suoritetuistani
illative suoritettuuni suoritettuihini
adessive suoritetullani suoritetuillani
ablative suoritetultani suoritetuiltani
allative suoritetulleni suoritetuilleni
essive suoritettunani suoritettuinani
translative suoritetukseni suoritetuikseni
abessive suoritetuttani suoritetuittani
instructive
comitative suoritettuineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative suoritettusi suoritettusi
accusative nom. suoritettusi suoritettusi
gen. suoritettusi
genitive suoritettusi suoritettujesi
partitive suoritettuasi suoritettujasi
inessive suoritetussasi suoritetuissasi
elative suoritetustasi suoritetuistasi
illative suoritettuusi suoritettuihisi
adessive suoritetullasi suoritetuillasi
ablative suoritetultasi suoritetuiltasi
allative suoritetullesi suoritetuillesi
essive suoritettunasi suoritettuinasi
translative suoritetuksesi suoritetuiksesi
abessive suoritetuttasi suoritetuittasi
instructive
comitative suoritettuinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative suoritettumme suoritettumme
accusative nom. suoritettumme suoritettumme
gen. suoritettumme
genitive suoritettumme suoritettujemme
partitive suoritettuamme suoritettujamme
inessive suoritetussamme suoritetuissamme
elative suoritetustamme suoritetuistamme
illative suoritettuumme suoritettuihimme
adessive suoritetullamme suoritetuillamme
ablative suoritetultamme suoritetuiltamme
allative suoritetullemme suoritetuillemme
essive suoritettunamme suoritettuinamme
translative suoritetuksemme suoritetuiksemme
abessive suoritetuttamme suoritetuittamme
instructive
comitative suoritettuinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative suoritettunne suoritettunne
accusative nom. suoritettunne suoritettunne
gen. suoritettunne
genitive suoritettunne suoritettujenne
partitive suoritettuanne suoritettujanne
inessive suoritetussanne suoritetuissanne
elative suoritetustanne suoritetuistanne
illative suoritettuunne suoritettuihinne
adessive suoritetullanne suoritetuillanne
ablative suoritetultanne suoritetuiltanne
allative suoritetullenne suoritetuillenne
essive suoritettunanne suoritettuinanne
translative suoritetuksenne suoritetuiksenne
abessive suoritetuttanne suoritetuittanne
instructive
comitative suoritettuinenne
third-person possessor
singular plural
nominative suoritettunsa suoritettunsa
accusative nom. suoritettunsa suoritettunsa
gen. suoritettunsa
genitive suoritettunsa suoritettujensa
partitive suoritettuaan
suoritettuansa
suoritettujaan
suoritettujansa
inessive suoritetussaan
suoritetussansa
suoritetuissaan
suoritetuissansa
elative suoritetustaan
suoritetustansa
suoritetuistaan
suoritetuistansa
illative suoritettuunsa suoritettuihinsa
adessive suoritetullaan
suoritetullansa
suoritetuillaan
suoritetuillansa
ablative suoritetultaan
suoritetultansa
suoritetuiltaan
suoritetuiltansa
allative suoritetulleen
suoritetullensa
suoritetuilleen
suoritetuillensa
essive suoritettunaan
suoritettunansa
suoritettuinaan
suoritettuinansa
translative suoritetukseen
suoritetuksensa
suoritetuikseen
suoritetuiksensa
abessive suoritetuttaan
suoritetuttansa
suoritetuittaan
suoritetuittansa
instructive
comitative suoritettuineen
suoritettuinensa

Verb edit

suoritettu

  1. past passive indicative connegative of suorittaa