Open main menu

FinnishEdit

VerbEdit

syöttänyt

  1. Past active participle of syöttää.

DeclensionEdit

Inflection of syöttänyt (Kotus type 47/kuollut, no gradation)
nominative syöttänyt syöttäneet
genitive syöttäneen syöttäneiden
syöttäneitten
partitive syöttänyttä syöttäneitä
illative syöttäneeseen syöttäneisiin
syöttäneihin
singular plural
nominative syöttänyt syöttäneet
accusative nom. syöttänyt syöttäneet
gen. syöttäneen
genitive syöttäneen syöttäneiden
syöttäneitten
partitive syöttänyttä syöttäneitä
inessive syöttäneessä syöttäneissä
elative syöttäneestä syöttäneistä
illative syöttäneeseen syöttäneisiin
syöttäneihin
adessive syöttäneellä syöttäneillä
ablative syöttäneeltä syöttäneiltä
allative syöttäneelle syöttäneille
essive syöttäneenä syöttäneinä
translative syöttäneeksi syöttäneiksi
instructive syöttänein
abessive syöttäneettä syöttäneittä
comitative syöttäneine