Open main menu

FinnishEdit

VerbEdit

syntynyt

  1. Past active participle of syntyä.

DeclensionEdit

Inflection of syntynyt (Kotus type 47/kuollut, no gradation)
nominative syntynyt syntyneet
genitive syntyneen syntyneiden
syntyneitten
partitive syntynyttä syntyneitä
illative syntyneeseen syntyneisiin
syntyneihin
singular plural
nominative syntynyt syntyneet
accusative nom. syntynyt syntyneet
gen. syntyneen
genitive syntyneen syntyneiden
syntyneitten
partitive syntynyttä syntyneitä
inessive syntyneessä syntyneissä
elative syntyneestä syntyneistä
illative syntyneeseen syntyneisiin
syntyneihin
adessive syntyneellä syntyneillä
ablative syntyneeltä syntyneiltä
allative syntyneelle syntyneille
essive syntyneenä syntyneinä
translative syntyneeksi syntyneiksi
instructive syntynein
abessive syntyneettä syntyneittä
comitative syntyneine