tavannut

FinnishEdit

VerbEdit

tavannut

  1. Past active participle of tavata.

DeclensionEdit

Inflection of tavannut (Kotus type 47/kuollut, no gradation)
nominative tavannut tavanneet
genitive tavanneen tavanneiden
tavanneitten
partitive tavannutta tavanneita
illative tavanneeseen tavanneisiin
tavanneihin
singular plural
nominative tavannut tavanneet
accusative nom. tavannut tavanneet
gen. tavanneen
genitive tavanneen tavanneiden
tavanneitten
partitive tavannutta tavanneita
inessive tavanneessa tavanneissa
elative tavanneesta tavanneista
illative tavanneeseen tavanneisiin
tavanneihin
adessive tavanneella tavanneilla
ablative tavanneelta tavanneilta
allative tavanneelle tavanneille
essive tavanneena tavanneina
translative tavanneeksi tavanneiksi
instructive tavannein
abessive tavanneetta tavanneitta
comitative tavanneine
Read in another language