terminaali

FinnishEdit

PronunciationEdit

  • Hyphenation: ter‧mi‧naa‧li
  • IPA(key): /ˈterminɑːli/

NounEdit

terminaali

  1. terminal

DeclensionEdit

Inflection of terminaali (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative terminaali terminaalit
genitive terminaalin terminaalien
partitive terminaalia terminaaleja
illative terminaaliin terminaaleihin
singular plural
nominative terminaali terminaalit
accusative nom. terminaali terminaalit
gen. terminaalin
genitive terminaalin terminaalien
partitive terminaalia terminaaleja
inessive terminaalissa terminaaleissa
elative terminaalista terminaaleista
illative terminaaliin terminaaleihin
adessive terminaalilla terminaaleilla
ablative terminaalilta terminaaleilta
allative terminaalille terminaaleille
essive terminaalina terminaaleina
translative terminaaliksi terminaaleiksi
instructive terminaalein
abessive terminaalitta terminaaleitta
comitative terminaaleineen
Read in another language