uNcibijane

ZuluEdit

EtymologyEdit

From Afrikaans Nuwe Jaar. Compare Xhosa iNyibidyala.

PronunciationEdit

IPA(key): /úᵑǀiɓídʒaːné/

NounEdit

úNcibíjané 1a (plural ôNcibíjané 2a)

  1. New Year, New Year's Day

InflectionEdit

Class 1a/2a
Singular Plural
Full form uNcibijane oNcibijane
Locative kuNcibijane koNcibijane
Singular Plural
Full form uNcibijane oNcibijane
Simple form Ncibijane boNcibijane
Locative kuNcibijane koNcibijane
Copulative nguNcibijane ngoNcibijane
Possessive forms
Singular Plural
Modifier Substantive Modifier Substantive
Class 1 kaNcibijane okaNcibijane woNcibijane owoNcibijane
Class 2 bakaNcibijane abakaNcibijane boNcibijane aboNcibijane
Class 3 kaNcibijane okaNcibijane woNcibijane owoNcibijane
Class 4 kaNcibijane ekaNcibijane yoNcibijane eyoNcibijane
Class 5 likaNcibijane elikaNcibijane loNcibijane eloNcibijane
Class 6 kaNcibijane akaNcibijane oNcibijane awoNcibijane
Class 7 sikaNcibijane esikaNcibijane soNcibijane esoNcibijane
Class 8 zikaNcibijane ezikaNcibijane zoNcibijane ezoNcibijane
Class 9 kaNcibijane ekaNcibijane yoNcibijane eyoNcibijane
Class 10 zikaNcibijane ezikaNcibijane zoNcibijane ezoNcibijane
Class 11 lukaNcibijane olukaNcibijane loNcibijane oloNcibijane
Class 14 bukaNcibijane obukaNcibijane boNcibijane oboNcibijane
Class 15 kukaNcibijane okukaNcibijane koNcibijane okoNcibijane
Class 17 kukaNcibijane okukaNcibijane koNcibijane okoNcibijane

ReferencesEdit