ujëdhesë

AlbanianEdit

EtymologyEdit

Compound of ujë + *dhesë, from dhe.

NounEdit

ujëdhesë f (indefinite plural ujëdhesa, definite singular ujëdhesa, definite plural ujëdhesat)

  1. island, islet
SynonymsEdit
Related termsEdit