Open main menu

Wiktionary β

vaalittu

Contents

FinnishEdit

VerbEdit

vaalittu

  1. Past passive participle of vaalia.

DeclensionEdit

Inflection of vaalittu (Kotus type 1/valo, tt-t gradation)
nominative vaalittu vaalitut
genitive vaalitun vaalittujen
partitive vaalittua vaalittuja
illative vaalittuun vaalittuihin
singular plural
nominative vaalittu vaalitut
accusative nom. vaalittu vaalitut
gen. vaalitun
genitive vaalitun vaalittujen
partitive vaalittua vaalittuja
inessive vaalitussa vaalituissa
elative vaalitusta vaalituista
illative vaalittuun vaalittuihin
adessive vaalitulla vaalituilla
ablative vaalitulta vaalituilta
allative vaalitulle vaalituille
essive vaalittuna vaalittuina
translative vaalituksi vaalituiksi
instructive vaalituin
abessive vaalitutta vaalituitta
comitative vaalittuine

AnagramsEdit