Open main menu

Wiktionary β

vaami

Contents

FinnishEdit

NounEdit

vaami

  1. (dialectal) reindeer doe

DeclensionEdit

Inflection of vaami (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative vaami vaamit
genitive vaamin vaamien
partitive vaamia vaameja
illative vaamiin vaameihin
singular plural
nominative vaami vaamit
accusative nom. vaami vaamit
gen. vaamin
genitive vaamin vaamien
partitive vaamia vaameja
inessive vaamissa vaameissa
elative vaamista vaameista
illative vaamiin vaameihin
adessive vaamilla vaameilla
ablative vaamilta vaameilta
allative vaamille vaameille
essive vaamina vaameina
translative vaamiksi vaameiksi
instructive vaamein
abessive vaamitta vaameitta
comitative vaameineen

SynonymsEdit