Open main menu

FinnishEdit

SuffixEdit

-näinen

  1. Front vowel variant of -nainen

DeclensionEdit

Inflection of -näinen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative -näinen -näiset
genitive -näisen -näisten
-näisien
partitive -näistä -näisiä
illative -näiseen -näisiin
singular plural
nominative -näinen -näiset
accusative nom. -näinen -näiset
gen. -näisen
genitive -näisen -näisten
-näisien
partitive -näistä -näisiä
inessive -näisessä -näisissä
elative -näisestä -näisistä
illative -näiseen -näisiin
adessive -näisellä -näisillä
ablative -näiseltä -näisiltä
allative -näiselle -näisille
essive -näisenä -näisinä
translative -näiseksi -näisiksi
instructive -näisin
abessive -näisettä -näisittä
comitative -näisine

AnagramsEdit