Appendix:Finnish nominal inflection/palvelu

Kotus type 2 (palvelu) NSK type 2 (arvelu)

Three-or-more-syllable nominals ending with -o//-u/-y; no consonant gradation.

Partitive singular -a/, partitive plural -ta/-tä or -a/, and multiple genitive plural endings.

DeclensionEdit

ends with -o ends with ends with -u ends with -y
Inflection of kohtalo (Kotus type 2/palvelu, no gradation)
nominative kohtalo kohtalot
genitive kohtalon kohtalojen
kohtaloiden
kohtaloitten
partitive kohtaloa kohtaloja
kohtaloita
illative kohtaloon kohtaloihin
singular plural
nominative kohtalo kohtalot
accusative nom. kohtalo kohtalot
gen. kohtalon
genitive kohtalon kohtalojen
kohtaloiden
kohtaloitten
partitive kohtaloa kohtaloja
kohtaloita
inessive kohtalossa kohtaloissa
elative kohtalosta kohtaloista
illative kohtaloon kohtaloihin
adessive kohtalolla kohtaloilla
ablative kohtalolta kohtaloilta
allative kohtalolle kohtaloille
essive kohtalona kohtaloina
translative kohtaloksi kohtaloiksi
instructive kohtaloin
abessive kohtalotta kohtaloitta
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of kohtalo (type palvelu)
first-person singular possessor
singular plural
nominative kohtaloni kohtaloni
accusative nom. kohtaloni kohtaloni
gen. kohtaloni
genitive kohtaloni kohtalojeni
kohtaloideni
kohtaloitteni
partitive kohtaloani kohtalojani
kohtaloitani
inessive kohtalossani kohtaloissani
elative kohtalostani kohtaloistani
illative kohtalooni kohtaloihini
adessive kohtalollani kohtaloillani
ablative kohtaloltani kohtaloiltani
allative kohtalolleni kohtaloilleni
essive kohtalonani kohtaloinani
translative kohtalokseni kohtaloikseni
instructive
abessive kohtalottani kohtaloittani
comitative kohtaloineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative kohtalosi kohtalosi
accusative nom. kohtalosi kohtalosi
gen. kohtalosi
genitive kohtalosi kohtalojesi
kohtaloidesi
kohtaloittesi
partitive kohtaloasi kohtalojasi
kohtaloitasi
inessive kohtalossasi kohtaloissasi
elative kohtalostasi kohtaloistasi
illative kohtaloosi kohtaloihisi
adessive kohtalollasi kohtaloillasi
ablative kohtaloltasi kohtaloiltasi
allative kohtalollesi kohtaloillesi
essive kohtalonasi kohtaloinasi
translative kohtaloksesi kohtaloiksesi
instructive
abessive kohtalottasi kohtaloittasi
comitative kohtaloinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative kohtalomme kohtalomme
accusative nom. kohtalomme kohtalomme
gen. kohtalomme
genitive kohtalomme kohtalojemme
kohtaloidemme
kohtaloittemme
partitive kohtaloamme kohtalojamme
kohtaloitamme
inessive kohtalossamme kohtaloissamme
elative kohtalostamme kohtaloistamme
illative kohtaloomme kohtaloihimme
adessive kohtalollamme kohtaloillamme
ablative kohtaloltamme kohtaloiltamme
allative kohtalollemme kohtaloillemme
essive kohtalonamme kohtaloinamme
translative kohtaloksemme kohtaloiksemme
instructive
abessive kohtalottamme kohtaloittamme
comitative kohtaloinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative kohtalonne kohtalonne
accusative nom. kohtalonne kohtalonne
gen. kohtalonne
genitive kohtalonne kohtalojenne
kohtaloidenne
kohtaloittenne
partitive kohtaloanne kohtalojanne
kohtaloitanne
inessive kohtalossanne kohtaloissanne
elative kohtalostanne kohtaloistanne
illative kohtaloonne kohtaloihinne
adessive kohtalollanne kohtaloillanne
ablative kohtaloltanne kohtaloiltanne
allative kohtalollenne kohtaloillenne
essive kohtalonanne kohtaloinanne
translative kohtaloksenne kohtaloiksenne
instructive
abessive kohtalottanne kohtaloittanne
comitative kohtaloinenne
third-person possessor
singular plural
nominative kohtalonsa kohtalonsa
accusative nom. kohtalonsa kohtalonsa
gen. kohtalonsa
genitive kohtalonsa kohtalojensa
kohtaloidensa
kohtaloittensa
partitive kohtaloaan
kohtaloansa
kohtalojaan
kohtaloitaan
kohtalojansa
kohtaloitansa
inessive kohtalossaan
kohtalossansa
kohtaloissaan
kohtaloissansa
elative kohtalostaan
kohtalostansa
kohtaloistaan
kohtaloistansa
illative kohtaloonsa kohtaloihinsa
adessive kohtalollaan
kohtalollansa
kohtaloillaan
kohtaloillansa
ablative kohtaloltaan
kohtaloltansa
kohtaloiltaan
kohtaloiltansa
allative kohtalolleen
kohtalollensa
kohtaloilleen
kohtaloillensa
essive kohtalonaan
kohtalonansa
kohtaloinaan
kohtaloinansa
translative kohtalokseen
kohtaloksensa
kohtaloikseen
kohtaloiksensa
instructive
abessive kohtalottaan
kohtalottansa
kohtaloittaan
kohtaloittansa
comitative kohtaloineen
kohtaloinensa
Inflection of jäätelö (Kotus type 2/palvelu, no gradation)
nominative jäätelö jäätelöt
genitive jäätelön jäätelöjen
jäätelöiden
jäätelöitten
partitive jäätelöä jäätelöjä
jäätelöitä
illative jäätelöön jäätelöihin
singular plural
nominative jäätelö jäätelöt
accusative nom. jäätelö jäätelöt
gen. jäätelön
genitive jäätelön jäätelöjen
jäätelöiden
jäätelöitten
partitive jäätelöä jäätelöjä
jäätelöitä
inessive jäätelössä jäätelöissä
elative jäätelöstä jäätelöistä
illative jäätelöön jäätelöihin
adessive jäätelöllä jäätelöillä
ablative jäätelöltä jäätelöiltä
allative jäätelölle jäätelöille
essive jäätelönä jäätelöinä
translative jäätelöksi jäätelöiksi
instructive jäätelöin
abessive jäätelöttä jäätelöittä
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of jäätelö (type palvelu)
first-person singular possessor
singular plural
nominative jäätelöni jäätelöni
accusative nom. jäätelöni jäätelöni
gen. jäätelöni
genitive jäätelöni jäätelöjeni
jäätelöideni
jäätelöitteni
partitive jäätelöäni jäätelöjäni
jäätelöitäni
inessive jäätelössäni jäätelöissäni
elative jäätelöstäni jäätelöistäni
illative jäätelööni jäätelöihini
adessive jäätelölläni jäätelöilläni
ablative jäätelöltäni jäätelöiltäni
allative jäätelölleni jäätelöilleni
essive jäätelönäni jäätelöinäni
translative jäätelökseni jäätelöikseni
instructive
abessive jäätelöttäni jäätelöittäni
comitative jäätelöineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative jäätelösi jäätelösi
accusative nom. jäätelösi jäätelösi
gen. jäätelösi
genitive jäätelösi jäätelöjesi
jäätelöidesi
jäätelöittesi
partitive jäätelöäsi jäätelöjäsi
jäätelöitäsi
inessive jäätelössäsi jäätelöissäsi
elative jäätelöstäsi jäätelöistäsi
illative jäätelöösi jäätelöihisi
adessive jäätelölläsi jäätelöilläsi
ablative jäätelöltäsi jäätelöiltäsi
allative jäätelöllesi jäätelöillesi
essive jäätelönäsi jäätelöinäsi
translative jäätelöksesi jäätelöiksesi
instructive
abessive jäätelöttäsi jäätelöittäsi
comitative jäätelöinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative jäätelömme jäätelömme
accusative nom. jäätelömme jäätelömme
gen. jäätelömme
genitive jäätelömme jäätelöjemme
jäätelöidemme
jäätelöittemme
partitive jäätelöämme jäätelöjämme
jäätelöitämme
inessive jäätelössämme jäätelöissämme
elative jäätelöstämme jäätelöistämme
illative jäätelöömme jäätelöihimme
adessive jäätelöllämme jäätelöillämme
ablative jäätelöltämme jäätelöiltämme
allative jäätelöllemme jäätelöillemme
essive jäätelönämme jäätelöinämme
translative jäätelöksemme jäätelöiksemme
instructive
abessive jäätelöttämme jäätelöittämme
comitative jäätelöinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative jäätelönne jäätelönne
accusative nom. jäätelönne jäätelönne
gen. jäätelönne
genitive jäätelönne jäätelöjenne
jäätelöidenne
jäätelöittenne
partitive jäätelöänne jäätelöjänne
jäätelöitänne
inessive jäätelössänne jäätelöissänne
elative jäätelöstänne jäätelöistänne
illative jäätelöönne jäätelöihinne
adessive jäätelöllänne jäätelöillänne
ablative jäätelöltänne jäätelöiltänne
allative jäätelöllenne jäätelöillenne
essive jäätelönänne jäätelöinänne
translative jäätelöksenne jäätelöiksenne
instructive
abessive jäätelöttänne jäätelöittänne
comitative jäätelöinenne
third-person possessor
singular plural
nominative jäätelönsä jäätelönsä
accusative nom. jäätelönsä jäätelönsä
gen. jäätelönsä
genitive jäätelönsä jäätelöjensä
jäätelöidensä
jäätelöittensä
partitive jäätelöään
jäätelöänsä
jäätelöjään
jäätelöitään
jäätelöjänsä
jäätelöitänsä
inessive jäätelössään
jäätelössänsä
jäätelöissään
jäätelöissänsä
elative jäätelöstään
jäätelöstänsä
jäätelöistään
jäätelöistänsä
illative jäätelöönsä jäätelöihinsä
adessive jäätelöllään
jäätelöllänsä
jäätelöillään
jäätelöillänsä
ablative jäätelöltään
jäätelöltänsä
jäätelöiltään
jäätelöiltänsä
allative jäätelölleen
jäätelöllensä
jäätelöilleen
jäätelöillensä
essive jäätelönään
jäätelönänsä
jäätelöinään
jäätelöinänsä
translative jäätelökseen
jäätelöksensä
jäätelöikseen
jäätelöiksensä
instructive
abessive jäätelöttään
jäätelöttänsä
jäätelöittään
jäätelöittänsä
comitative jäätelöineen
jäätelöinensä
Inflection of palvelu (Kotus type 2/palvelu, no gradation)
nominative palvelu palvelut
genitive palvelun palvelujen
palveluiden
palveluitten
partitive palvelua palveluja
palveluita
illative palveluun palveluihin
singular plural
nominative palvelu palvelut
accusative nom. palvelu palvelut
gen. palvelun
genitive palvelun palvelujen
palveluiden
palveluitten
partitive palvelua palveluja
palveluita
inessive palvelussa palveluissa
elative palvelusta palveluista
illative palveluun palveluihin
adessive palvelulla palveluilla
ablative palvelulta palveluilta
allative palvelulle palveluille
essive palveluna palveluina
translative palveluksi palveluiksi
instructive palveluin
abessive palvelutta palveluitta
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of palvelu (type palvelu)
first-person singular possessor
singular plural
nominative palveluni palveluni
accusative nom. palveluni palveluni
gen. palveluni
genitive palveluni palvelujeni
palveluideni
palveluitteni
partitive palveluani palvelujani
palveluitani
inessive palvelussani palveluissani
elative palvelustani palveluistani
illative palveluuni palveluihini
adessive palvelullani palveluillani
ablative palvelultani palveluiltani
allative palvelulleni palveluilleni
essive palvelunani palveluinani
translative palvelukseni palveluikseni
instructive
abessive palveluttani palveluittani
comitative palveluineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative palvelusi palvelusi
accusative nom. palvelusi palvelusi
gen. palvelusi
genitive palvelusi palvelujesi
palveluidesi
palveluittesi
partitive palveluasi palvelujasi
palveluitasi
inessive palvelussasi palveluissasi
elative palvelustasi palveluistasi
illative palveluusi palveluihisi
adessive palvelullasi palveluillasi
ablative palvelultasi palveluiltasi
allative palvelullesi palveluillesi
essive palvelunasi palveluinasi
translative palveluksesi palveluiksesi
instructive
abessive palveluttasi palveluittasi
comitative palveluinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative palvelumme palvelumme
accusative nom. palvelumme palvelumme
gen. palvelumme
genitive palvelumme palvelujemme
palveluidemme
palveluittemme
partitive palveluamme palvelujamme
palveluitamme
inessive palvelussamme palveluissamme
elative palvelustamme palveluistamme
illative palveluumme palveluihimme
adessive palvelullamme palveluillamme
ablative palvelultamme palveluiltamme
allative palvelullemme palveluillemme
essive palvelunamme palveluinamme
translative palveluksemme palveluiksemme
instructive
abessive palveluttamme palveluittamme
comitative palveluinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative palvelunne palvelunne
accusative nom. palvelunne palvelunne
gen. palvelunne
genitive palvelunne palvelujenne
palveluidenne
palveluittenne
partitive palveluanne palvelujanne
palveluitanne
inessive palvelussanne palveluissanne
elative palvelustanne palveluistanne
illative palveluunne palveluihinne
adessive palvelullanne palveluillanne
ablative palvelultanne palveluiltanne
allative palvelullenne palveluillenne
essive palvelunanne palveluinanne
translative palveluksenne palveluiksenne
instructive
abessive palveluttanne palveluittanne
comitative palveluinenne
third-person possessor
singular plural
nominative palvelunsa palvelunsa
accusative nom. palvelunsa palvelunsa
gen. palvelunsa
genitive palvelunsa palvelujensa
palveluidensa
palveluittensa
partitive palveluaan
palveluansa
palvelujaan
palveluitaan
palvelujansa
palveluitansa
inessive palvelussaan
palvelussansa
palveluissaan
palveluissansa
elative palvelustaan
palvelustansa
palveluistaan
palveluistansa
illative palveluunsa palveluihinsa
adessive palvelullaan
palvelullansa
palveluillaan
palveluillansa
ablative palvelultaan
palvelultansa
palveluiltaan
palveluiltansa
allative palvelulleen
palvelullensa
palveluilleen
palveluillensa
essive palvelunaan
palvelunansa
palveluinaan
palveluinansa
translative palvelukseen
palveluksensa
palveluikseen
palveluiksensa
instructive
abessive palveluttaan
palveluttansa
palveluittaan
palveluittansa
comitative palveluineen
palveluinensa
Inflection of säätely (Kotus type 2/palvelu, no gradation)
nominative säätely säätelyt
genitive säätelyn säätelyjen
säätelyiden
säätelyitten
partitive säätelyä säätelyjä
säätelyitä
illative säätelyyn säätelyihin
singular plural
nominative säätely säätelyt
accusative nom. säätely säätelyt
gen. säätelyn
genitive säätelyn säätelyjen
säätelyiden
säätelyitten
partitive säätelyä säätelyjä
säätelyitä
inessive säätelyssä säätelyissä
elative säätelystä säätelyistä
illative säätelyyn säätelyihin
adessive säätelyllä säätelyillä
ablative säätelyltä säätelyiltä
allative säätelylle säätelyille
essive säätelynä säätelyinä
translative säätelyksi säätelyiksi
instructive säätelyin
abessive säätelyttä säätelyittä
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of säätely (type palvelu)
first-person singular possessor
singular plural
nominative säätelyni säätelyni
accusative nom. säätelyni säätelyni
gen. säätelyni
genitive säätelyni säätelyjeni
säätelyideni
säätelyitteni
partitive säätelyäni säätelyjäni
säätelyitäni
inessive säätelyssäni säätelyissäni
elative säätelystäni säätelyistäni
illative säätelyyni säätelyihini
adessive säätelylläni säätelyilläni
ablative säätelyltäni säätelyiltäni
allative säätelylleni säätelyilleni
essive säätelynäni säätelyinäni
translative säätelykseni säätelyikseni
instructive
abessive säätelyttäni säätelyittäni
comitative säätelyineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative säätelysi säätelysi
accusative nom. säätelysi säätelysi
gen. säätelysi
genitive säätelysi säätelyjesi
säätelyidesi
säätelyittesi
partitive säätelyäsi säätelyjäsi
säätelyitäsi
inessive säätelyssäsi säätelyissäsi
elative säätelystäsi säätelyistäsi
illative säätelyysi säätelyihisi
adessive säätelylläsi säätelyilläsi
ablative säätelyltäsi säätelyiltäsi
allative säätelyllesi säätelyillesi
essive säätelynäsi säätelyinäsi
translative säätelyksesi säätelyiksesi
instructive
abessive säätelyttäsi säätelyittäsi
comitative säätelyinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative säätelymme säätelymme
accusative nom. säätelymme säätelymme
gen. säätelymme
genitive säätelymme säätelyjemme
säätelyidemme
säätelyittemme
partitive säätelyämme säätelyjämme
säätelyitämme
inessive säätelyssämme säätelyissämme
elative säätelystämme säätelyistämme
illative säätelyymme säätelyihimme
adessive säätelyllämme säätelyillämme
ablative säätelyltämme säätelyiltämme
allative säätelyllemme säätelyillemme
essive säätelynämme säätelyinämme
translative säätelyksemme säätelyiksemme
instructive
abessive säätelyttämme säätelyittämme
comitative säätelyinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative säätelynne säätelynne
accusative nom. säätelynne säätelynne
gen. säätelynne
genitive säätelynne säätelyjenne
säätelyidenne
säätelyittenne
partitive säätelyänne säätelyjänne
säätelyitänne
inessive säätelyssänne säätelyissänne
elative säätelystänne säätelyistänne
illative säätelyynne säätelyihinne
adessive säätelyllänne säätelyillänne
ablative säätelyltänne säätelyiltänne
allative säätelyllenne säätelyillenne
essive säätelynänne säätelyinänne
translative säätelyksenne säätelyiksenne
instructive
abessive säätelyttänne säätelyittänne
comitative säätelyinenne
third-person possessor
singular plural
nominative säätelynsä säätelynsä
accusative nom. säätelynsä säätelynsä
gen. säätelynsä
genitive säätelynsä säätelyjensä
säätelyidensä
säätelyittensä
partitive säätelyään
säätelyänsä
säätelyjään
säätelyitään
säätelyjänsä
säätelyitänsä
inessive säätelyssään
säätelyssänsä
säätelyissään
säätelyissänsä
elative säätelystään
säätelystänsä
säätelyistään
säätelyistänsä
illative säätelyynsä säätelyihinsä
adessive säätelyllään
säätelyllänsä
säätelyillään
säätelyillänsä
ablative säätelyltään
säätelyltänsä
säätelyiltään
säätelyiltänsä
allative säätelylleen
säätelyllensä
säätelyilleen
säätelyillensä
essive säätelynään
säätelynänsä
säätelyinään
säätelyinänsä
translative säätelykseen
säätelyksensä
säätelyikseen
säätelyiksensä
instructive
abessive säätelyttään
säätelyttänsä
säätelyittään
säätelyittänsä
comitative säätelyineen
säätelyinensä

TemplateEdit

{{fi-decl-palvelu}}