Open main menu

Wiktionary β

FinnishEdit

 
Finnish Wikipedia has an article on:
Wikipedia fi

NounEdit

amiini

  1. amine

DeclensionEdit

Inflection of amiini (Kotus type 6/paperi, no gradation)
nominative amiini amiinit
genitive amiinin amiinien
amiineiden
amiineitten
partitive amiinia amiineita
amiineja
illative amiiniin amiineihin
singular plural
nominative amiini amiinit
accusative nom. amiini amiinit
gen. amiinin
genitive amiinin amiinien
amiineiden
amiineitten
partitive amiinia amiineita
amiineja
inessive amiinissa amiineissa
elative amiinista amiineista
illative amiiniin amiineihin
adessive amiinilla amiineilla
ablative amiinilta amiineilta
allative amiinille amiineille
essive amiinina amiineina
translative amiiniksi amiineiksi
instructive amiinein
abessive amiinitta amiineitta
comitative amiineineen