eliksiiri

FinnishEdit

PronunciationEdit

  • Hyphenation: e‧lik‧sii‧ri

NounEdit

eliksiiri

  1. elixir

DeclensionEdit

Inflection of eliksiiri (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative eliksiiri eliksiirit
genitive eliksiirin eliksiirien
partitive eliksiiriä eliksiirejä
illative eliksiiriin eliksiireihin
singular plural
nominative eliksiiri eliksiirit
accusative nom. eliksiiri eliksiirit
gen. eliksiirin
genitive eliksiirin eliksiirien
partitive eliksiiriä eliksiirejä
inessive eliksiirissä eliksiireissä
elative eliksiiristä eliksiireistä
illative eliksiiriin eliksiireihin
adessive eliksiirillä eliksiireillä
ablative eliksiiriltä eliksiireiltä
allative eliksiirille eliksiireille
essive eliksiirinä eliksiireinä
translative eliksiiriksi eliksiireiksi
instructive eliksiirein
abessive eliksiirittä eliksiireittä
comitative eliksiireineen
Read in another language