Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

elpyä ‎(to recover) +‎ -minen

NounEdit

elpyminen

  1. recovery, resurgence

DeclensionEdit

Inflection of elpyminen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative elpyminen elpymiset
genitive elpymisen elpymisten
elpymisien
partitive elpymistä elpymisiä
illative elpymiseen elpymisiin
singular plural
nominative elpyminen elpymiset
accusative nom. elpyminen elpymiset
gen. elpymisen
genitive elpymisen elpymisten
elpymisien
partitive elpymistä elpymisiä
inessive elpymisessä elpymisissä
elative elpymisestä elpymisistä
illative elpymiseen elpymisiin
adessive elpymisellä elpymisillä
ablative elpymiseltä elpymisiltä
allative elpymiselle elpymisille
essive elpymisenä elpymisinä
translative elpymiseksi elpymisiksi
instructive elpymisin
abessive elpymisettä elpymisittä
comitative elpymisineen
Read in another language