1. (transitive) to branch, furcate (to divide into branches or sections)


Inflection of haaroittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haaroitan en haaroita 1st sing. olen haaroittanut en ole haaroittanut
2nd sing. haaroitat et haaroita 2nd sing. olet haaroittanut et ole haaroittanut
3rd sing. haaroittaa ei haaroita 3rd sing. on haaroittanut ei ole haaroittanut
1st plur. haaroitamme emme haaroita 1st plur. olemme haaroittaneet emme ole haaroittaneet
2nd plur. haaroitatte ette haaroita 2nd plur. olette haaroittaneet ette ole haaroittaneet
3rd plur. haaroittavat eivät haaroita 3rd plur. ovat haaroittaneet eivät ole haaroittaneet
passive haaroitetaan ei haaroiteta passive on haaroitettu ei ole haaroitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haaroitin en haaroittanut 1st sing. olin haaroittanut en ollut haaroittanut
2nd sing. haaroitit et haaroittanut 2nd sing. olit haaroittanut et ollut haaroittanut
3rd sing. haaroitti ei haaroittanut 3rd sing. oli haaroittanut ei ollut haaroittanut
1st plur. haaroitimme emme haaroittaneet 1st plur. olimme haaroittaneet emme olleet haaroittaneet
2nd plur. haaroititte ette haaroittaneet 2nd plur. olitte haaroittaneet ette olleet haaroittaneet
3rd plur. haaroittivat eivät haaroittaneet 3rd plur. olivat haaroittaneet eivät olleet haaroittaneet
passive haaroitettiin ei haaroitettu passive oli haaroitettu ei ollut haaroitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haaroittaisin en haaroittaisi 1st sing. olisin haaroittanut en olisi haaroittanut
2nd sing. haaroittaisit et haaroittaisi 2nd sing. olisit haaroittanut et olisi haaroittanut
3rd sing. haaroittaisi ei haaroittaisi 3rd sing. olisi haaroittanut ei olisi haaroittanut
1st plur. haaroittaisimme emme haaroittaisi 1st plur. olisimme haaroittaneet emme olisi haaroittaneet
2nd plur. haaroittaisitte ette haaroittaisi 2nd plur. olisitte haaroittaneet ette olisi haaroittaneet
3rd plur. haaroittaisivat eivät haaroittaisi 3rd plur. olisivat haaroittaneet eivät olisi haaroittaneet
passive haaroitettaisiin ei haaroitettaisi passive olisi haaroitettu ei olisi haaroitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. haaroita älä haaroita 2nd sing. ole haaroittanut älä ole haaroittanut
3rd sing. haaroittakoon älköön haaroittako 3rd sing. olkoon haaroittanut älköön olko haaroittanut
1st plur. haaroittakaamme älkäämme haaroittako 1st plur. olkaamme haaroittaneet älkäämme olko haaroittaneet
2nd plur. haaroittakaa älkää haaroittako 2nd plur. olkaa haaroittaneet älkää olko haaroittaneet
3rd plur. haaroittakoot älkööt haaroittako 3rd plur. olkoot haaroittaneet älkööt olko haaroittaneet
passive haaroitettakoon älköön haaroitettako passive olkoon haaroitettu älköön olko haaroitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haaroittanen en haaroittane 1st sing. lienen haaroittanut en liene haaroittanut
2nd sing. haaroittanet et haaroittane 2nd sing. lienet haaroittanut et liene haaroittanut
3rd sing. haaroittanee ei haaroittane 3rd sing. lienee haaroittanut ei liene haaroittanut
1st plur. haaroittanemme emme haaroittane 1st plur. lienemme haaroittaneet emme liene haaroittaneet
2nd plur. haaroittanette ette haaroittane 2nd plur. lienette haaroittaneet ette liene haaroittaneet
3rd plur. haaroittanevat eivät haaroittane 3rd plur. lienevät haaroittaneet eivät liene haaroittaneet
passive haaroitettaneen ei haaroitettane passive lienee haaroitettu ei liene haaroitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st haaroittaa present haaroittava haaroitettava
long 1st2 haaroittaakseen past haaroittanut haaroitettu
2nd inessive1 haaroittaessa haaroitettaessa agent1, 3 haaroittama
instructive haaroittaen negative haaroittamaton
3rd inessive haaroittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative haaroittamasta
illative haaroittamaan
adessive haaroittamalla
abessive haaroittamatta
instructive haaroittaman haaroitettaman
4th nominative haaroittaminen
partitive haaroittamista
5th2 haaroittamaisillaan
Read in another language