Passive aspect of the verb haaskata.



  1. (intransitive) To be wasted.


Inflection of haaskaantua (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haaskaannun en haaskaannu 1st sing. olen haaskaantunut en ole haaskaantunut
2nd sing. haaskaannut et haaskaannu 2nd sing. olet haaskaantunut et ole haaskaantunut
3rd sing. haaskaantuu ei haaskaannu 3rd sing. on haaskaantunut ei ole haaskaantunut
1st plur. haaskaannumme emme haaskaannu 1st plur. olemme haaskaantuneet emme ole haaskaantuneet
2nd plur. haaskaannutte ette haaskaannu 2nd plur. olette haaskaantuneet ette ole haaskaantuneet
3rd plur. haaskaantuvat eivät haaskaannu 3rd plur. ovat haaskaantuneet eivät ole haaskaantuneet
passive haaskaannutaan ei haaskaannuta passive on haaskaannuttu ei ole haaskaannuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haaskaannuin en haaskaantunut 1st sing. olin haaskaantunut en ollut haaskaantunut
2nd sing. haaskaannuit et haaskaantunut 2nd sing. olit haaskaantunut et ollut haaskaantunut
3rd sing. haaskaantui ei haaskaantunut 3rd sing. oli haaskaantunut ei ollut haaskaantunut
1st plur. haaskaannuimme emme haaskaantuneet 1st plur. olimme haaskaantuneet emme olleet haaskaantuneet
2nd plur. haaskaannuitte ette haaskaantuneet 2nd plur. olitte haaskaantuneet ette olleet haaskaantuneet
3rd plur. haaskaantuivat eivät haaskaantuneet 3rd plur. olivat haaskaantuneet eivät olleet haaskaantuneet
passive haaskaannuttiin ei haaskaannuttu passive oli haaskaannuttu ei ollut haaskaannuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haaskaantuisin en haaskaantuisi 1st sing. olisin haaskaantunut en olisi haaskaantunut
2nd sing. haaskaantuisit et haaskaantuisi 2nd sing. olisit haaskaantunut et olisi haaskaantunut
3rd sing. haaskaantuisi ei haaskaantuisi 3rd sing. olisi haaskaantunut ei olisi haaskaantunut
1st plur. haaskaantuisimme emme haaskaantuisi 1st plur. olisimme haaskaantuneet emme olisi haaskaantuneet
2nd plur. haaskaantuisitte ette haaskaantuisi 2nd plur. olisitte haaskaantuneet ette olisi haaskaantuneet
3rd plur. haaskaantuisivat eivät haaskaantuisi 3rd plur. olisivat haaskaantuneet eivät olisi haaskaantuneet
passive haaskaannuttaisiin ei haaskaannuttaisi passive olisi haaskaannuttu ei olisi haaskaannuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. haaskaannu älä haaskaannu 2nd sing. ole haaskaantunut älä ole haaskaantunut
3rd sing. haaskaantukoon älköön haaskaantuko 3rd sing. olkoon haaskaantunut älköön olko haaskaantunut
1st plur. haaskaantukaamme älkäämme haaskaantuko 1st plur. olkaamme haaskaantuneet älkäämme olko haaskaantuneet
2nd plur. haaskaantukaa älkää haaskaantuko 2nd plur. olkaa haaskaantuneet älkää olko haaskaantuneet
3rd plur. haaskaantukoot älkööt haaskaantuko 3rd plur. olkoot haaskaantuneet älkööt olko haaskaantuneet
passive haaskaannuttakoon älköön haaskaannuttako passive olkoon haaskaannuttu älköön olko haaskaannuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haaskaantunen en haaskaantune 1st sing. lienen haaskaantunut en liene haaskaantunut
2nd sing. haaskaantunet et haaskaantune 2nd sing. lienet haaskaantunut et liene haaskaantunut
3rd sing. haaskaantunee ei haaskaantune 3rd sing. lienee haaskaantunut ei liene haaskaantunut
1st plur. haaskaantunemme emme haaskaantune 1st plur. lienemme haaskaantuneet emme liene haaskaantuneet
2nd plur. haaskaantunette ette haaskaantune 2nd plur. lienette haaskaantuneet ette liene haaskaantuneet
3rd plur. haaskaantunevat eivät haaskaantune 3rd plur. lienevät haaskaantuneet eivät liene haaskaantuneet
passive haaskaannuttaneen ei haaskaannuttane passive lienee haaskaannuttu ei liene haaskaannuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st haaskaantua present haaskaantuva haaskaannuttava
long 1st2 haaskaantuakseen past haaskaantunut haaskaannuttu
2nd inessive1 haaskaantuessa haaskaannuttaessa agent1, 3 haaskaantuma
instructive haaskaantuen negative haaskaantumaton
3rd inessive haaskaantumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative haaskaantumasta
illative haaskaantumaan
adessive haaskaantumalla
abessive haaskaantumatta
instructive haaskaantuman haaskaannuttaman
4th nominative haaskaantuminen
partitive haaskaantumista
5th2 haaskaantumaisillaan