Open main menu

FinnishEdit

VerbEdit

hajottanut

  1. Past active participle of hajottaa.

DeclensionEdit

Inflection of hajottanut (Kotus type 47/kuollut, no gradation)
nominative hajottanut hajottaneet
genitive hajottaneen hajottaneiden
hajottaneitten
partitive hajottanutta hajottaneita
illative hajottaneeseen hajottaneisiin
hajottaneihin
singular plural
nominative hajottanut hajottaneet
accusative nom. hajottanut hajottaneet
gen. hajottaneen
genitive hajottaneen hajottaneiden
hajottaneitten
partitive hajottanutta hajottaneita
inessive hajottaneessa hajottaneissa
elative hajottaneesta hajottaneista
illative hajottaneeseen hajottaneisiin
hajottaneihin
adessive hajottaneella hajottaneilla
ablative hajottaneelta hajottaneilta
allative hajottaneelle hajottaneille
essive hajottaneena hajottaneina
translative hajottaneeksi hajottaneiksi
instructive hajottanein
abessive hajottaneetta hajottaneitta
comitative hajottaneine