Finnish edit

Etymology edit

hajota +‎ -ttaa (causative verb)

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈhɑjotːɑːˣ/, [ˈhɑ̝jo̞t̪ːɑ̝ː(ʔ)]
  • Rhymes: -ɑjotːɑː
  • Syllabification(key): ha‧jot‧taa

Verb edit

hajottaa

  1. (transitive) to scatter, disperse, break up, dissipate, drive off (in all directions), send scurrying
    Synonym: hajaannuttaa
  2. (transitive) to spread out, scatter, strew (about/around)
    Synonyms: levittää, levitellä
  3. (transitive) to dissolve, dismiss, disband
  4. (transitive, rare) to tear down, knock down, demolish (a building)
    Synonym: purkaa
  5. (transitive) to take apart, dismantle (a machine)
    Synonym: purkaa
  6. (transitive) to break, smash
    Synonyms: rikkoa, särkeä
  7. (transitive) to decompose (separate or break down something into its components)

Conjugation edit

Inflection of hajottaa (Kotus type 53*C/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hajotan en hajota 1st sing. olen hajottanut en ole hajottanut
2nd sing. hajotat et hajota 2nd sing. olet hajottanut et ole hajottanut
3rd sing. hajottaa ei hajota 3rd sing. on hajottanut ei ole hajottanut
1st plur. hajotamme emme hajota 1st plur. olemme hajottaneet emme ole hajottaneet
2nd plur. hajotatte ette hajota 2nd plur. olette hajottaneet ette ole hajottaneet
3rd plur. hajottavat eivät hajota 3rd plur. ovat hajottaneet eivät ole hajottaneet
passive hajotetaan ei hajoteta passive on hajotettu ei ole hajotettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hajotin en hajottanut 1st sing. olin hajottanut en ollut hajottanut
2nd sing. hajotit et hajottanut 2nd sing. olit hajottanut et ollut hajottanut
3rd sing. hajotti ei hajottanut 3rd sing. oli hajottanut ei ollut hajottanut
1st plur. hajotimme emme hajottaneet 1st plur. olimme hajottaneet emme olleet hajottaneet
2nd plur. hajotitte ette hajottaneet 2nd plur. olitte hajottaneet ette olleet hajottaneet
3rd plur. hajottivat eivät hajottaneet 3rd plur. olivat hajottaneet eivät olleet hajottaneet
passive hajotettiin ei hajotettu passive oli hajotettu ei ollut hajotettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hajottaisin en hajottaisi 1st sing. olisin hajottanut en olisi hajottanut
2nd sing. hajottaisit et hajottaisi 2nd sing. olisit hajottanut et olisi hajottanut
3rd sing. hajottaisi ei hajottaisi 3rd sing. olisi hajottanut ei olisi hajottanut
1st plur. hajottaisimme emme hajottaisi 1st plur. olisimme hajottaneet emme olisi hajottaneet
2nd plur. hajottaisitte ette hajottaisi 2nd plur. olisitte hajottaneet ette olisi hajottaneet
3rd plur. hajottaisivat eivät hajottaisi 3rd plur. olisivat hajottaneet eivät olisi hajottaneet
passive hajotettaisiin ei hajotettaisi passive olisi hajotettu ei olisi hajotettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. hajota älä hajota 2nd sing.
3rd sing. hajottakoon älköön hajottako 3rd sing. olkoon hajottanut älköön olko hajottanut
1st plur. hajottakaamme älkäämme hajottako 1st plur.
2nd plur. hajottakaa älkää hajottako 2nd plur.
3rd plur. hajottakoot älkööt hajottako 3rd plur. olkoot hajottaneet älkööt olko hajottaneet
passive hajotettakoon älköön hajotettako passive olkoon hajotettu älköön olko hajotettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hajottanen en hajottane 1st sing. lienen hajottanut en liene hajottanut
2nd sing. hajottanet et hajottane 2nd sing. lienet hajottanut et liene hajottanut
3rd sing. hajottanee ei hajottane 3rd sing. lienee hajottanut ei liene hajottanut
1st plur. hajottanemme emme hajottane 1st plur. lienemme hajottaneet emme liene hajottaneet
2nd plur. hajottanette ette hajottane 2nd plur. lienette hajottaneet ette liene hajottaneet
3rd plur. hajottanevat eivät hajottane 3rd plur. lienevät hajottaneet eivät liene hajottaneet
passive hajotettaneen ei hajotettane passive lienee hajotettu ei liene hajotettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st hajottaa present hajottava hajotettava
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st hajottaakseni hajottaaksemme
2nd hajottaaksesi hajottaaksenne
3rd hajottaakseen
hajottaaksensa
past hajottanut hajotettu
2nd inessive2 hajottaessa hajotettaessa agent3 hajottama
Possessive forms
Person sing. plur.
1st hajottaessani hajottaessamme
2nd hajottaessasi hajottaessanne
3rd hajottaessaan
hajottaessansa
negative hajottamaton
instructive hajottaen 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).
* The third-person singular indicative form hajottaa does not exhibit final gemination,
unlike the first infinitive (the lemma form), even though they are spelled identically.

3rd inessive hajottamassa
elative hajottamasta
illative hajottamaan
adessive hajottamalla
abessive hajottamatta
instructive hajottaman hajotettaman
4th4 verbal noun hajottaminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st hajottamaisillani hajottamaisillamme
2nd hajottamaisillasi hajottamaisillanne
3rd hajottamaisillaan
hajottamaisillansa

Derived terms edit

Related terms edit

  • haja- (scattered, dispersed)
  • hajaantua (to disperse)
  • hajalla (apart; dispersed, scattered, in pieces; smashed, broken; disassembled)
  • hajalle (apart; dispersed; smashed; broken; disassembled; scattered; in pieces)
  • hajanainen (scattered, dispersed; sporadic; incoherent)
  • hajonta (dispersion; deviation)
  • hajota (to disperse, scatter, break up, run in all directions)

Further reading edit

Ingrian edit

Etymology edit

From Proto-Finnic [Term?]. Cognates include Finnish hajottaa and Veps hajotta.

Pronunciation edit

Verb edit

hajottaa

  1. Synonym of harottaa

Conjugation edit

Conjugation of hajottaa (type 2/kirjuttaa, tt-t gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular hajotan en hajota 1st singular oon hajottant, oon hajottanut en oo hajottant, en oo hajottanut
2nd singular hajotat et hajota 2nd singular oot hajottant, oot hajottanut et oo hajottant, et oo hajottanut
3rd singular hajottaa ei hajota 3rd singular ono hajottant, ono hajottanut ei oo hajottant, ei oo hajottanut
1st plural hajotamma emmä hajota 1st plural oomma hajottanneet emmä oo hajottanneet
2nd plural hajotatta että hajota 2nd plural ootta hajottanneet että oo hajottanneet
3rd plural hajottaat1), hajottavat2), hajotettaa evät hajota, ei hajoteta 3rd plural ovat hajottanneet evät oo hajottanneet, ei oo hajotettu
impersonal hajotettaa ei hajoteta impersonal ono hajotettu ei oo hajotettu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular hajotin en hajottant, en hajottanut 1st singular olin hajottant, olin hajottanut en olt hajottant, en olt hajottanut
2nd singular hajotit et hajottant, et hajottanut 2nd singular olit hajottant, olit hajottanut et olt hajottant, et olt hajottanut
3rd singular hajotti ei hajottant, ei hajottanut 3rd singular oli hajottant, oli hajottanut ei olt hajottant, ei olt hajottanut
1st plural hajotimma emmä hajottanneet 1st plural olimma hajottanneet emmä olleet hajottanneet
2nd plural hajotitta että hajottanneet 2nd plural olitta hajottanneet että olleet hajottanneet
3rd plural hajottiit1), hajottivat2), hajotettii evät hajottanneet, ei hajotettu 3rd plural olivat hajottanneet evät olleet hajottanneet, ei olt hajotettu
impersonal hajotettii ei hajotettu impersonal oli hajotettu ei olt hajotettu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular hajottaisin en hajottais 1st singular olisin hajottant, olisin hajottanut en olis hajottant, en olis hajottanut
2nd singular hajottaisit, hajottaist1) et hajottais 2nd singular olisit hajottant, olisit hajottanut et olis hajottant, et olis hajottanut
3rd singular hajottais ei hajottais 3rd singular olis hajottant, olis hajottanut ei olis hajottant, ei olis hajottanut
1st plural hajottaisimma emmä hajottais 1st plural olisimma hajottanneet emmä olis hajottanneet
2nd plural hajottaisitta että hajottais 2nd plural olisitta hajottanneet että olis hajottanneet
3rd plural hajottaisiit1), hajottaisivat2), hajotettais evät hajottais, ei hajotettais 3rd plural olisivat hajottanneet evät olis hajottanneet, ei olis hajotettu
impersonal hajotettais ei hajotettais impersonal olis hajotettu ei olis hajotettu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular hajota elä hajota 2nd singular oo hajottant, oo hajottanut elä oo hajottant, elä oo hajottanut
3rd singular hajottakkoo elköö hajottako 3rd singular olkoo hajottant, olkoo hajottanut elköö olko hajottant, elköö olko hajottanut
1st plural 1st plural
2nd plural hajottakkaa elkää hajottako 2nd plural olkaa hajottanneet elkää olko hajottanneet
3rd plural hajottakkoot elkööt hajottako, elköö hajotettako 3rd plural olkoot hajottanneet elkööt olko hajottanneet, elköö olko hajotettu
impersonal hajotettakoo elköö hajotettako impersonal olkoo hajotettu elköö olko hajotettu
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular hajottanen en hajottane
2nd singular hajottanet et hajottane
3rd singular hajottannoo ei hajottane
1st plural hajottanemma emmä hajottane
2nd plural hajottanetta että hajottane
3rd plural hajottannoot evät hajottane, ei hajotettane
impersonal hajotettanoo ei hajotettane
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st hajottaa present hajottava hajotettava
2nd inessive hajottaes past hajottant, hajottanut hajotettu
instructive hajottaen 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (hajottakkaa) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative
***) The deliberative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) or -kse to either the indicative or the potential
****) In folk poetry, a long first infinitive can be formed by adding the suffix -kse-, followed by possessive suffixes, to the first infinitive. Note that sometimes gemination may be undone by this addition.
3rd illative hajottammaa
inessive hajottamas
elative hajottamast
abessive hajottamata
4th nominative hajottamiin
partitive hajottamista, hajottamist

References edit

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 41