1. (transitive) To clang.


Inflection of heläyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. heläytän en heläytä 1st sing. olen heläyttänyt en ole heläyttänyt
2nd sing. heläytät et heläytä 2nd sing. olet heläyttänyt et ole heläyttänyt
3rd sing. heläyttää ei heläytä 3rd sing. on heläyttänyt ei ole heläyttänyt
1st plur. heläytämme emme heläytä 1st plur. olemme heläyttäneet emme ole heläyttäneet
2nd plur. heläytätte ette heläytä 2nd plur. olette heläyttäneet ette ole heläyttäneet
3rd plur. heläyttävät eivät heläytä 3rd plur. ovat heläyttäneet eivät ole heläyttäneet
passive heläytetään ei heläytetä passive on heläytetty ei ole heläytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. heläytin en heläyttänyt 1st sing. olin heläyttänyt en ollut heläyttänyt
2nd sing. heläytit et heläyttänyt 2nd sing. olit heläyttänyt et ollut heläyttänyt
3rd sing. heläytti ei heläyttänyt 3rd sing. oli heläyttänyt ei ollut heläyttänyt
1st plur. heläytimme emme heläyttäneet 1st plur. olimme heläyttäneet emme olleet heläyttäneet
2nd plur. heläytitte ette heläyttäneet 2nd plur. olitte heläyttäneet ette olleet heläyttäneet
3rd plur. heläyttivät eivät heläyttäneet 3rd plur. olivat heläyttäneet eivät olleet heläyttäneet
passive heläytettiin ei heläytetty passive oli heläytetty ei ollut heläytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. heläyttäisin en heläyttäisi 1st sing. olisin heläyttänyt en olisi heläyttänyt
2nd sing. heläyttäisit et heläyttäisi 2nd sing. olisit heläyttänyt et olisi heläyttänyt
3rd sing. heläyttäisi ei heläyttäisi 3rd sing. olisi heläyttänyt ei olisi heläyttänyt
1st plur. heläyttäisimme emme heläyttäisi 1st plur. olisimme heläyttäneet emme olisi heläyttäneet
2nd plur. heläyttäisitte ette heläyttäisi 2nd plur. olisitte heläyttäneet ette olisi heläyttäneet
3rd plur. heläyttäisivät eivät heläyttäisi 3rd plur. olisivat heläyttäneet eivät olisi heläyttäneet
passive heläytettäisiin ei heläytettäisi passive olisi heläytetty ei olisi heläytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. heläytä älä heläytä 2nd sing. ole heläyttänyt älä ole heläyttänyt
3rd sing. heläyttäköön älköön heläyttäkö 3rd sing. olkoon heläyttänyt älköön olko heläyttänyt
1st plur. heläyttäkäämme älkäämme heläyttäkö 1st plur. olkaamme heläyttäneet älkäämme olko heläyttäneet
2nd plur. heläyttäkää älkää heläyttäkö 2nd plur. olkaa heläyttäneet älkää olko heläyttäneet
3rd plur. heläyttäkööt älkööt heläyttäkö 3rd plur. olkoot heläyttäneet älkööt olko heläyttäneet
passive heläytettäköön älköön heläytettäkö passive olkoon heläytetty älköön olko heläytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. heläyttänen en heläyttäne 1st sing. lienen heläyttänyt en liene heläyttänyt
2nd sing. heläyttänet et heläyttäne 2nd sing. lienet heläyttänyt et liene heläyttänyt
3rd sing. heläyttänee ei heläyttäne 3rd sing. lienee heläyttänyt ei liene heläyttänyt
1st plur. heläyttänemme emme heläyttäne 1st plur. lienemme heläyttäneet emme liene heläyttäneet
2nd plur. heläyttänette ette heläyttäne 2nd plur. lienette heläyttäneet ette liene heläyttäneet
3rd plur. heläyttänevät eivät heläyttäne 3rd plur. lienevät heläyttäneet eivät liene heläyttäneet
passive heläytettäneen ei heläytettäne passive lienee heläytetty ei liene heläytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st heläyttää present heläyttävä heläytettävä
long 1st2 heläyttääkseen past heläyttänyt heläytetty
2nd inessive1 heläyttäessä heläytettäessä agent1, 3 heläyttämä
instructive heläyttäen negative heläyttämätön
3rd inessive heläyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative heläyttämästä
illative heläyttämään
adessive heläyttämällä
abessive heläyttämättä
instructive heläyttämän heläytettämän
4th nominative heläyttäminen
partitive heläyttämistä
5th2 heläyttämäisillään
Read in another language