Open main menu

Contents

FinnishEdit

PronunciationEdit

NounEdit

hulivili

  1. rascal

DeclensionEdit

Inflection of hulivili (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative hulivili hulivilit
genitive hulivilin hulivilien
partitive huliviliä hulivilejä
illative huliviliin hulivileihin
singular plural
nominative hulivili hulivilit
accusative nom. hulivili hulivilit
gen. hulivilin
genitive hulivilin hulivilien
partitive huliviliä hulivilejä
inessive hulivilissä hulivileissä
elative hulivilistä hulivileistä
illative huliviliin hulivileihin
adessive hulivilillä hulivileillä
ablative hulivililtä hulivileiltä
allative hulivilille hulivileille
essive hulivilinä hulivileinä
translative huliviliksi hulivileiksi
instructive hulivilein
abessive hulivilittä hulivileittä
comitative hulivileineen

See alsoEdit