humpuuki

FinnishEdit

(index hu)

PronunciationEdit

  • IPA(key): [ˈʍumpuːki]
  • Hyphenation: hum‧puu‧ki

Alternative formsEdit

NounEdit

humpuuki

  1. humbug

DeclensionEdit

Inflection of humpuuki (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative humpuuki humpuukit
genitive humpuukin humpuukien
partitive humpuukia humpuukeja
illative humpuukiin humpuukeihin
singular plural
nominative humpuuki humpuukit
accusative nom. humpuuki humpuukit
gen. humpuukin
genitive humpuukin humpuukien
partitive humpuukia humpuukeja
inessive humpuukissa humpuukeissa
elative humpuukista humpuukeista
illative humpuukiin humpuukeihin
adessive humpuukilla humpuukeilla
ablative humpuukilta humpuukeilta
allative humpuukille humpuukeille
essive humpuukina humpuukeina
translative humpuukiksi humpuukeiksi
instructive humpuukein
abessive humpuukitta humpuukeitta
comitative humpuukeineen
Read in another language