Open main menu

Contents

FinnishEdit

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈidiopɑːtːinen/, [ˈidio̞pɑːt̪ːine̞n]
  • Hyphenation: i‧di‧o‧paat‧ti‧nen

AdjectiveEdit

idiopaattinen

  1. idiopathic

DeclensionEdit

Inflection of idiopaattinen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative idiopaattinen idiopaattiset
genitive idiopaattisen idiopaattisten
idiopaattisien
partitive idiopaattista idiopaattisia
illative idiopaattiseen idiopaattisiin
singular plural
nominative idiopaattinen idiopaattiset
accusative nom. idiopaattinen idiopaattiset
gen. idiopaattisen
genitive idiopaattisen idiopaattisten
idiopaattisien
partitive idiopaattista idiopaattisia
inessive idiopaattisessa idiopaattisissa
elative idiopaattisesta idiopaattisista
illative idiopaattiseen idiopaattisiin
adessive idiopaattisella idiopaattisilla
ablative idiopaattiselta idiopaattisilta
allative idiopaattiselle idiopaattisille
essive idiopaattisena idiopaattisina
translative idiopaattiseksi idiopaattisiksi
instructive idiopaattisin
abessive idiopaattisetta idiopaattisitta
comitative idiopaattisine