ihmisrotu

Contents

FinnishEdit

NounEdit

ihmisrotu

  1. human race

DeclensionEdit

Inflection of ihmisrotu (Kotus type 1/valo, t-d gradation)
nominative ihmisrotu ihmisrodut
genitive ihmisrodun ihmisrotujen
partitive ihmisrotua ihmisrotuja
illative ihmisrotuun ihmisrotuihin
singular plural
nominative ihmisrotu ihmisrodut
accusative nom. ihmisrotu ihmisrodut
gen. ihmisrodun
genitive ihmisrodun ihmisrotujen
partitive ihmisrotua ihmisrotuja
inessive ihmisrodussa ihmisroduissa
elative ihmisrodusta ihmisroduista
illative ihmisrotuun ihmisrotuihin
adessive ihmisrodulla ihmisroduilla
ablative ihmisrodulta ihmisroduilta
allative ihmisrodulle ihmisroduille
essive ihmisrotuna ihmisrotuina
translative ihmisroduksi ihmisroduiksi
instructive ihmisroduin
abessive ihmisrodutta ihmisroduitta
comitative ihmisrotuineen

AnagramsEdit