Open main menu

Wiktionary β

immenkukka

Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

immen +‎ kukka

NounEdit

immenkukka

  1. clarkia

DeclensionEdit

Inflection of immenkukka (Kotus type 10/koira, kk-k gradation)
nominative immenkukka immenkukat
genitive immenkukan immenkukkien
partitive immenkukkaa immenkukkia
illative immenkukkaan immenkukkiin
singular plural
nominative immenkukka immenkukat
accusative nom. immenkukka immenkukat
gen. immenkukan
genitive immenkukan immenkukkien
immenkukkainrare
partitive immenkukkaa immenkukkia
inessive immenkukassa immenkukissa
elative immenkukasta immenkukista
illative immenkukkaan immenkukkiin
adessive immenkukalla immenkukilla
ablative immenkukalta immenkukilta
allative immenkukalle immenkukille
essive immenkukkana immenkukkina
translative immenkukaksi immenkukiksi
instructive immenkukin
abessive immenkukatta immenkukitta
comitative immenkukkineen

SynonymsEdit