Open main menu

Wiktionary β

Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

inistä +‎ -nä

NounEdit

ininä

  1. buzzing sound

DeclensionEdit

Inflection of ininä (Kotus type 12/kulkija, no gradation)
nominative ininä ininät
genitive ininän ininöiden
ininöitten
partitive ininää ininöitä
illative ininään ininöihin
singular plural
nominative ininä ininät
accusative nom. ininä ininät
gen. ininän
genitive ininän ininöiden
ininöitten
ininäinrare
partitive ininää ininöitä
inessive ininässä ininöissä
elative ininästä ininöistä
illative ininään ininöihin
adessive ininällä ininöillä
ablative ininältä ininöiltä
allative ininälle ininöille
essive ininänä ininöinä
translative ininäksi ininöiksi
instructive ininöin
abessive ininättä ininöittä
comitative ininöineen

AnagramsEdit