FinnishEdit

VerbEdit

itänyt

  1. Past active participle of itää.

DeclensionEdit

Inflection of itänyt (Kotus type 47/kuollut, no gradation)
nominative itänyt itäneet
genitive itäneen itäneiden
itäneitten
partitive itänyttä itäneitä
illative itäneeseen itäneisiin
itäneihin
singular plural
nominative itänyt itäneet
accusative nom. itänyt itäneet
gen. itäneen
genitive itäneen itäneiden
itäneitten
partitive itänyttä itäneitä
inessive itäneessä itäneissä
elative itäneestä itäneistä
illative itäneeseen itäneisiin
itäneihin
adessive itäneellä itäneillä
ablative itäneeltä itäneiltä
allative itäneelle itäneille
essive itäneenä itäneinä
translative itäneeksi itäneiksi
instructive itänein
abessive itäneettä itäneittä
comitative itäneine