Contents

FinnishEdit

VerbEdit

itävä

  1. Present active participle of itää.

DeclensionEdit

Inflection of itävä (Kotus type 10/koira, no gradation)
nominative itävä itävät
genitive itävän itävien
partitive itävää itäviä
illative itävään itäviin
singular plural
nominative itävä itävät
accusative nom. itävä itävät
gen. itävän
genitive itävän itävien
itäväinrare
partitive itävää itäviä
inessive itävässä itävissä
elative itävästä itävistä
illative itävään itäviin
adessive itävällä itävillä
ablative itävältä itäviltä
allative itävälle itäville
essive itävänä itävinä
translative itäväksi itäviksi
instructive itävin
abessive itävättä itävittä
comitative itävineen

AnagramsEdit

Read in another language