Open main menu

FinnishEdit

NounEdit

jäniskoira

  1. harehound (any dog used for hunting hares)

DeclensionEdit

Inflection of jäniskoira (Kotus type 10/koira, no gradation)
nominative jäniskoira jäniskoirat
genitive jäniskoiran jäniskoirien
partitive jäniskoiraa jäniskoiria
illative jäniskoiraan jäniskoiriin
singular plural
nominative jäniskoira jäniskoirat
accusative nom. jäniskoira jäniskoirat
gen. jäniskoiran
genitive jäniskoiran jäniskoirien
jäniskoirainrare
partitive jäniskoiraa jäniskoiria
inessive jäniskoirassa jäniskoirissa
elative jäniskoirasta jäniskoirista
illative jäniskoiraan jäniskoiriin
adessive jäniskoiralla jäniskoirilla
ablative jäniskoiralta jäniskoirilta
allative jäniskoiralle jäniskoirille
essive jäniskoirana jäniskoirina
translative jäniskoiraksi jäniskoiriksi
instructive jäniskoirin
abessive jäniskoiratta jäniskoiritta
comitative jäniskoirineen