Open main menu

FinnishEdit

NounEdit

joogi

  1. yogi, yogist

DeclensionEdit

Inflection of joogi (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative joogi joogit
genitive joogin joogien
partitive joogia joogeja
illative joogiin joogeihin
singular plural
nominative joogi joogit
accusative nom. joogi joogit
gen. joogin
genitive joogin joogien
partitive joogia joogeja
inessive joogissa joogeissa
elative joogista joogeista
illative joogiin joogeihin
adessive joogilla joogeilla
ablative joogilta joogeilta
allative joogille joogeille
essive joogina joogeina
translative joogiksi joogeiksi
instructive joogein
abessive joogitta joogeitta
comitative joogeineen