kaavoittaa

FinnishEdit

VerbEdit

kaavoittaa

  1. (transitive) to zone (to define the property use classification of an area)
    Tämä alue kaavoitettiin teollisuuskäyttöön.
    This area was zoned for industrial use.

ConjugationEdit

Inflection of kaavoittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaavoitan en kaavoita 1st sing. olen kaavoittanut en ole kaavoittanut
2nd sing. kaavoitat et kaavoita 2nd sing. olet kaavoittanut et ole kaavoittanut
3rd sing. kaavoittaa ei kaavoita 3rd sing. on kaavoittanut ei ole kaavoittanut
1st plur. kaavoitamme emme kaavoita 1st plur. olemme kaavoittaneet emme ole kaavoittaneet
2nd plur. kaavoitatte ette kaavoita 2nd plur. olette kaavoittaneet ette ole kaavoittaneet
3rd plur. kaavoittavat eivät kaavoita 3rd plur. ovat kaavoittaneet eivät ole kaavoittaneet
passive kaavoitetaan ei kaavoiteta passive on kaavoitettu ei ole kaavoitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaavoitin en kaavoittanut 1st sing. olin kaavoittanut en ollut kaavoittanut
2nd sing. kaavoitit et kaavoittanut 2nd sing. olit kaavoittanut et ollut kaavoittanut
3rd sing. kaavoitti ei kaavoittanut 3rd sing. oli kaavoittanut ei ollut kaavoittanut
1st plur. kaavoitimme emme kaavoittaneet 1st plur. olimme kaavoittaneet emme olleet kaavoittaneet
2nd plur. kaavoititte ette kaavoittaneet 2nd plur. olitte kaavoittaneet ette olleet kaavoittaneet
3rd plur. kaavoittivat eivät kaavoittaneet 3rd plur. olivat kaavoittaneet eivät olleet kaavoittaneet
passive kaavoitettiin ei kaavoitettu passive oli kaavoitettu ei ollut kaavoitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaavoittaisin en kaavoittaisi 1st sing. olisin kaavoittanut en olisi kaavoittanut
2nd sing. kaavoittaisit et kaavoittaisi 2nd sing. olisit kaavoittanut et olisi kaavoittanut
3rd sing. kaavoittaisi ei kaavoittaisi 3rd sing. olisi kaavoittanut ei olisi kaavoittanut
1st plur. kaavoittaisimme emme kaavoittaisi 1st plur. olisimme kaavoittaneet emme olisi kaavoittaneet
2nd plur. kaavoittaisitte ette kaavoittaisi 2nd plur. olisitte kaavoittaneet ette olisi kaavoittaneet
3rd plur. kaavoittaisivat eivät kaavoittaisi 3rd plur. olisivat kaavoittaneet eivät olisi kaavoittaneet
passive kaavoitettaisiin ei kaavoitettaisi passive olisi kaavoitettu ei olisi kaavoitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kaavoita älä kaavoita 2nd sing. ole kaavoittanut älä ole kaavoittanut
3rd sing. kaavoittakoon älköön kaavoittako 3rd sing. olkoon kaavoittanut älköön olko kaavoittanut
1st plur. kaavoittakaamme älkäämme kaavoittako 1st plur. olkaamme kaavoittaneet älkäämme olko kaavoittaneet
2nd plur. kaavoittakaa älkää kaavoittako 2nd plur. olkaa kaavoittaneet älkää olko kaavoittaneet
3rd plur. kaavoittakoot älkööt kaavoittako 3rd plur. olkoot kaavoittaneet älkööt olko kaavoittaneet
passive kaavoitettakoon älköön kaavoitettako passive olkoon kaavoitettu älköön olko kaavoitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaavoittanen en kaavoittane 1st sing. lienen kaavoittanut en liene kaavoittanut
2nd sing. kaavoittanet et kaavoittane 2nd sing. lienet kaavoittanut et liene kaavoittanut
3rd sing. kaavoittanee ei kaavoittane 3rd sing. lienee kaavoittanut ei liene kaavoittanut
1st plur. kaavoittanemme emme kaavoittane 1st plur. lienemme kaavoittaneet emme liene kaavoittaneet
2nd plur. kaavoittanette ette kaavoittane 2nd plur. lienette kaavoittaneet ette liene kaavoittaneet
3rd plur. kaavoittanevat eivät kaavoittane 3rd plur. lienevät kaavoittaneet eivät liene kaavoittaneet
passive kaavoitettaneen ei kaavoitettane passive lienee kaavoitettu ei liene kaavoitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kaavoittaa present kaavoittava kaavoitettava
long 1st2 kaavoittaakseen past kaavoittanut kaavoitettu
2nd inessive1 kaavoittaessa kaavoitettaessa agent1, 3 kaavoittama
instructive kaavoittaen negative kaavoittamaton
3rd inessive kaavoittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kaavoittamasta
illative kaavoittamaan
adessive kaavoittamalla
abessive kaavoittamatta
instructive kaavoittaman kaavoitettaman
4th nominative kaavoittaminen
partitive kaavoittamista
5th2 kaavoittamaisillaan
Read in another language