Open main menu

Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

kaksinkertaistaa +‎ -ua

VerbEdit

kaksinkertaistua

  1. (intransitive) To double.

ConjugationEdit

Inflection of kaksinkertaistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaksinkertaistun en kaksinkertaistu 1st sing. olen kaksinkertaistunut en ole kaksinkertaistunut
2nd sing. kaksinkertaistut et kaksinkertaistu 2nd sing. olet kaksinkertaistunut et ole kaksinkertaistunut
3rd sing. kaksinkertaistuu ei kaksinkertaistu 3rd sing. on kaksinkertaistunut ei ole kaksinkertaistunut
1st plur. kaksinkertaistumme emme kaksinkertaistu 1st plur. olemme kaksinkertaistuneet emme ole kaksinkertaistuneet
2nd plur. kaksinkertaistutte ette kaksinkertaistu 2nd plur. olette kaksinkertaistuneet ette ole kaksinkertaistuneet
3rd plur. kaksinkertaistuvat eivät kaksinkertaistu 3rd plur. ovat kaksinkertaistuneet eivät ole kaksinkertaistuneet
passive kaksinkertaistutaan ei kaksinkertaistuta passive on kaksinkertaistuttu ei ole kaksinkertaistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaksinkertaistuin en kaksinkertaistunut 1st sing. olin kaksinkertaistunut en ollut kaksinkertaistunut
2nd sing. kaksinkertaistuit et kaksinkertaistunut 2nd sing. olit kaksinkertaistunut et ollut kaksinkertaistunut
3rd sing. kaksinkertaistui ei kaksinkertaistunut 3rd sing. oli kaksinkertaistunut ei ollut kaksinkertaistunut
1st plur. kaksinkertaistuimme emme kaksinkertaistuneet 1st plur. olimme kaksinkertaistuneet emme olleet kaksinkertaistuneet
2nd plur. kaksinkertaistuitte ette kaksinkertaistuneet 2nd plur. olitte kaksinkertaistuneet ette olleet kaksinkertaistuneet
3rd plur. kaksinkertaistuivat eivät kaksinkertaistuneet 3rd plur. olivat kaksinkertaistuneet eivät olleet kaksinkertaistuneet
passive kaksinkertaistuttiin ei kaksinkertaistuttu passive oli kaksinkertaistuttu ei ollut kaksinkertaistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaksinkertaistuisin en kaksinkertaistuisi 1st sing. olisin kaksinkertaistunut en olisi kaksinkertaistunut
2nd sing. kaksinkertaistuisit et kaksinkertaistuisi 2nd sing. olisit kaksinkertaistunut et olisi kaksinkertaistunut
3rd sing. kaksinkertaistuisi ei kaksinkertaistuisi 3rd sing. olisi kaksinkertaistunut ei olisi kaksinkertaistunut
1st plur. kaksinkertaistuisimme emme kaksinkertaistuisi 1st plur. olisimme kaksinkertaistuneet emme olisi kaksinkertaistuneet
2nd plur. kaksinkertaistuisitte ette kaksinkertaistuisi 2nd plur. olisitte kaksinkertaistuneet ette olisi kaksinkertaistuneet
3rd plur. kaksinkertaistuisivat eivät kaksinkertaistuisi 3rd plur. olisivat kaksinkertaistuneet eivät olisi kaksinkertaistuneet
passive kaksinkertaistuttaisiin ei kaksinkertaistuttaisi passive olisi kaksinkertaistuttu ei olisi kaksinkertaistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kaksinkertaistu älä kaksinkertaistu 2nd sing. ole kaksinkertaistunut älä ole kaksinkertaistunut
3rd sing. kaksinkertaistukoon älköön kaksinkertaistuko 3rd sing. olkoon kaksinkertaistunut älköön olko kaksinkertaistunut
1st plur. kaksinkertaistukaamme älkäämme kaksinkertaistuko 1st plur. olkaamme kaksinkertaistuneet älkäämme olko kaksinkertaistuneet
2nd plur. kaksinkertaistukaa älkää kaksinkertaistuko 2nd plur. olkaa kaksinkertaistuneet älkää olko kaksinkertaistuneet
3rd plur. kaksinkertaistukoot älkööt kaksinkertaistuko 3rd plur. olkoot kaksinkertaistuneet älkööt olko kaksinkertaistuneet
passive kaksinkertaistuttakoon älköön kaksinkertaistuttako passive olkoon kaksinkertaistuttu älköön olko kaksinkertaistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaksinkertaistunen en kaksinkertaistune 1st sing. lienen kaksinkertaistunut en liene kaksinkertaistunut
2nd sing. kaksinkertaistunet et kaksinkertaistune 2nd sing. lienet kaksinkertaistunut et liene kaksinkertaistunut
3rd sing. kaksinkertaistunee ei kaksinkertaistune 3rd sing. lienee kaksinkertaistunut ei liene kaksinkertaistunut
1st plur. kaksinkertaistunemme emme kaksinkertaistune 1st plur. lienemme kaksinkertaistuneet emme liene kaksinkertaistuneet
2nd plur. kaksinkertaistunette ette kaksinkertaistune 2nd plur. lienette kaksinkertaistuneet ette liene kaksinkertaistuneet
3rd plur. kaksinkertaistunevat eivät kaksinkertaistune 3rd plur. lienevät kaksinkertaistuneet eivät liene kaksinkertaistuneet
passive kaksinkertaistuttaneen ei kaksinkertaistuttane passive lienee kaksinkertaistuttu ei liene kaksinkertaistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kaksinkertaistua present kaksinkertaistuva kaksinkertaistuttava
long 1st2 kaksinkertaistuakseen past kaksinkertaistunut kaksinkertaistuttu
2nd inessive1 kaksinkertaistuessa kaksinkertaistuttaessa agent1, 3 kaksinkertaistuma
instructive kaksinkertaistuen negative kaksinkertaistumaton
3rd inessive kaksinkertaistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kaksinkertaistumasta
illative kaksinkertaistumaan
adessive kaksinkertaistumalla
abessive kaksinkertaistumatta
instructive kaksinkertaistuman kaksinkertaistuttaman
4th nominative kaksinkertaistuminen
partitive kaksinkertaistumista
5th2 kaksinkertaistumaisillaan