Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

kaksi(two) +‎ -io

PronunciationEdit

  • Hyphenation: kak‧si‧o
  • IPA(key): [ˈkɑksio]

NounEdit

kaksio

  1. two-room apartment

DeclensionEdit

Inflection of kaksio (Kotus type 3/valtio, no gradation)
nominative kaksio kaksiot
genitive kaksion kaksioiden
kaksioitten
partitive kaksiota kaksioita
illative kaksioon kaksioihin
singular plural
nominative kaksio kaksiot
accusative nom. kaksio kaksiot
gen. kaksion
genitive kaksion kaksioiden
kaksioitten
partitive kaksiota kaksioita
inessive kaksiossa kaksioissa
elative kaksiosta kaksioista
illative kaksioon kaksioihin
adessive kaksiolla kaksioilla
ablative kaksiolta kaksioilta
allative kaksiolle kaksioille
essive kaksiona kaksioina
translative kaksioksi kaksioiksi
instructive kaksioin
abessive kaksiotta kaksioitta
comitative kaksioineen

See alsoEdit

AnagramsEdit