Open main menu

FinnishEdit

VerbEdit

kaupallistua

  1. (intransitive) to become commercial, to commercialize

ConjugationEdit

Inflection of kaupallistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaupallistun en kaupallistu 1st sing. olen kaupallistunut en ole kaupallistunut
2nd sing. kaupallistut et kaupallistu 2nd sing. olet kaupallistunut et ole kaupallistunut
3rd sing. kaupallistuu ei kaupallistu 3rd sing. on kaupallistunut ei ole kaupallistunut
1st plur. kaupallistumme emme kaupallistu 1st plur. olemme kaupallistuneet emme ole kaupallistuneet
2nd plur. kaupallistutte ette kaupallistu 2nd plur. olette kaupallistuneet ette ole kaupallistuneet
3rd plur. kaupallistuvat eivät kaupallistu 3rd plur. ovat kaupallistuneet eivät ole kaupallistuneet
passive kaupallistutaan ei kaupallistuta passive on kaupallistuttu ei ole kaupallistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaupallistuin en kaupallistunut 1st sing. olin kaupallistunut en ollut kaupallistunut
2nd sing. kaupallistuit et kaupallistunut 2nd sing. olit kaupallistunut et ollut kaupallistunut
3rd sing. kaupallistui ei kaupallistunut 3rd sing. oli kaupallistunut ei ollut kaupallistunut
1st plur. kaupallistuimme emme kaupallistuneet 1st plur. olimme kaupallistuneet emme olleet kaupallistuneet
2nd plur. kaupallistuitte ette kaupallistuneet 2nd plur. olitte kaupallistuneet ette olleet kaupallistuneet
3rd plur. kaupallistuivat eivät kaupallistuneet 3rd plur. olivat kaupallistuneet eivät olleet kaupallistuneet
passive kaupallistuttiin ei kaupallistuttu passive oli kaupallistuttu ei ollut kaupallistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaupallistuisin en kaupallistuisi 1st sing. olisin kaupallistunut en olisi kaupallistunut
2nd sing. kaupallistuisit et kaupallistuisi 2nd sing. olisit kaupallistunut et olisi kaupallistunut
3rd sing. kaupallistuisi ei kaupallistuisi 3rd sing. olisi kaupallistunut ei olisi kaupallistunut
1st plur. kaupallistuisimme emme kaupallistuisi 1st plur. olisimme kaupallistuneet emme olisi kaupallistuneet
2nd plur. kaupallistuisitte ette kaupallistuisi 2nd plur. olisitte kaupallistuneet ette olisi kaupallistuneet
3rd plur. kaupallistuisivat eivät kaupallistuisi 3rd plur. olisivat kaupallistuneet eivät olisi kaupallistuneet
passive kaupallistuttaisiin ei kaupallistuttaisi passive olisi kaupallistuttu ei olisi kaupallistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kaupallistu älä kaupallistu 2nd sing. ole kaupallistunut älä ole kaupallistunut
3rd sing. kaupallistukoon älköön kaupallistuko 3rd sing. olkoon kaupallistunut älköön olko kaupallistunut
1st plur. kaupallistukaamme älkäämme kaupallistuko 1st plur. olkaamme kaupallistuneet älkäämme olko kaupallistuneet
2nd plur. kaupallistukaa älkää kaupallistuko 2nd plur. olkaa kaupallistuneet älkää olko kaupallistuneet
3rd plur. kaupallistukoot älkööt kaupallistuko 3rd plur. olkoot kaupallistuneet älkööt olko kaupallistuneet
passive kaupallistuttakoon älköön kaupallistuttako passive olkoon kaupallistuttu älköön olko kaupallistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaupallistunen en kaupallistune 1st sing. lienen kaupallistunut en liene kaupallistunut
2nd sing. kaupallistunet et kaupallistune 2nd sing. lienet kaupallistunut et liene kaupallistunut
3rd sing. kaupallistunee ei kaupallistune 3rd sing. lienee kaupallistunut ei liene kaupallistunut
1st plur. kaupallistunemme emme kaupallistune 1st plur. lienemme kaupallistuneet emme liene kaupallistuneet
2nd plur. kaupallistunette ette kaupallistune 2nd plur. lienette kaupallistuneet ette liene kaupallistuneet
3rd plur. kaupallistunevat eivät kaupallistune 3rd plur. lienevät kaupallistuneet eivät liene kaupallistuneet
passive kaupallistuttaneen ei kaupallistuttane passive lienee kaupallistuttu ei liene kaupallistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kaupallistua present kaupallistuva kaupallistuttava
long 1st2 kaupallistuakseen past kaupallistunut kaupallistuttu
2nd inessive1 kaupallistuessa kaupallistuttaessa agent1, 3 kaupallistuma
instructive kaupallistuen negative kaupallistumaton
3rd inessive kaupallistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kaupallistumasta
illative kaupallistumaan
adessive kaupallistumalla
abessive kaupallistumatta
instructive kaupallistuman kaupallistuttaman
4th nominative kaupallistuminen
partitive kaupallistumista
5th2 kaupallistumaisillaan