Open main menu

FinnishEdit

VerbEdit

kohdentua

  1. (intransitive) To target.

ConjugationEdit

Inflection of kohdentua (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kohdennun en kohdennu 1st sing. olen kohdentunut en ole kohdentunut
2nd sing. kohdennut et kohdennu 2nd sing. olet kohdentunut et ole kohdentunut
3rd sing. kohdentuu ei kohdennu 3rd sing. on kohdentunut ei ole kohdentunut
1st plur. kohdennumme emme kohdennu 1st plur. olemme kohdentuneet emme ole kohdentuneet
2nd plur. kohdennutte ette kohdennu 2nd plur. olette kohdentuneet ette ole kohdentuneet
3rd plur. kohdentuvat eivät kohdennu 3rd plur. ovat kohdentuneet eivät ole kohdentuneet
passive kohdennutaan ei kohdennuta passive on kohdennuttu ei ole kohdennuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kohdennuin en kohdentunut 1st sing. olin kohdentunut en ollut kohdentunut
2nd sing. kohdennuit et kohdentunut 2nd sing. olit kohdentunut et ollut kohdentunut
3rd sing. kohdentui ei kohdentunut 3rd sing. oli kohdentunut ei ollut kohdentunut
1st plur. kohdennuimme emme kohdentuneet 1st plur. olimme kohdentuneet emme olleet kohdentuneet
2nd plur. kohdennuitte ette kohdentuneet 2nd plur. olitte kohdentuneet ette olleet kohdentuneet
3rd plur. kohdentuivat eivät kohdentuneet 3rd plur. olivat kohdentuneet eivät olleet kohdentuneet
passive kohdennuttiin ei kohdennuttu passive oli kohdennuttu ei ollut kohdennuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kohdentuisin en kohdentuisi 1st sing. olisin kohdentunut en olisi kohdentunut
2nd sing. kohdentuisit et kohdentuisi 2nd sing. olisit kohdentunut et olisi kohdentunut
3rd sing. kohdentuisi ei kohdentuisi 3rd sing. olisi kohdentunut ei olisi kohdentunut
1st plur. kohdentuisimme emme kohdentuisi 1st plur. olisimme kohdentuneet emme olisi kohdentuneet
2nd plur. kohdentuisitte ette kohdentuisi 2nd plur. olisitte kohdentuneet ette olisi kohdentuneet
3rd plur. kohdentuisivat eivät kohdentuisi 3rd plur. olisivat kohdentuneet eivät olisi kohdentuneet
passive kohdennuttaisiin ei kohdennuttaisi passive olisi kohdennuttu ei olisi kohdennuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kohdennu älä kohdennu 2nd sing. ole kohdentunut älä ole kohdentunut
3rd sing. kohdentukoon älköön kohdentuko 3rd sing. olkoon kohdentunut älköön olko kohdentunut
1st plur. kohdentukaamme älkäämme kohdentuko 1st plur. olkaamme kohdentuneet älkäämme olko kohdentuneet
2nd plur. kohdentukaa älkää kohdentuko 2nd plur. olkaa kohdentuneet älkää olko kohdentuneet
3rd plur. kohdentukoot älkööt kohdentuko 3rd plur. olkoot kohdentuneet älkööt olko kohdentuneet
passive kohdennuttakoon älköön kohdennuttako passive olkoon kohdennuttu älköön olko kohdennuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kohdentunen en kohdentune 1st sing. lienen kohdentunut en liene kohdentunut
2nd sing. kohdentunet et kohdentune 2nd sing. lienet kohdentunut et liene kohdentunut
3rd sing. kohdentunee ei kohdentune 3rd sing. lienee kohdentunut ei liene kohdentunut
1st plur. kohdentunemme emme kohdentune 1st plur. lienemme kohdentuneet emme liene kohdentuneet
2nd plur. kohdentunette ette kohdentune 2nd plur. lienette kohdentuneet ette liene kohdentuneet
3rd plur. kohdentunevat eivät kohdentune 3rd plur. lienevät kohdentuneet eivät liene kohdentuneet
passive kohdennuttaneen ei kohdennuttane passive lienee kohdennuttu ei liene kohdennuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kohdentua present kohdentuva kohdennuttava
long 1st2 kohdentuakseen past kohdentunut kohdennuttu
2nd inessive1 kohdentuessa kohdennuttaessa agent1, 3 kohdentuma
instructive kohdentuen negative kohdentumaton
3rd inessive kohdentumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kohdentumasta
illative kohdentumaan
adessive kohdentumalla
abessive kohdentumatta
instructive kohdentuman kohdennuttaman
4th nominative kohdentuminen
partitive kohdentumista
5th2 kohdentumaisillaan