FinnishEdit

VerbEdit

koneistua

  1. (intransitive) To be mechanized.

ConjugationEdit

Inflection of koneistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. koneistun en koneistu 1st sing. olen koneistunut en ole koneistunut
2nd sing. koneistut et koneistu 2nd sing. olet koneistunut et ole koneistunut
3rd sing. koneistuu ei koneistu 3rd sing. on koneistunut ei ole koneistunut
1st plur. koneistumme emme koneistu 1st plur. olemme koneistuneet emme ole koneistuneet
2nd plur. koneistutte ette koneistu 2nd plur. olette koneistuneet ette ole koneistuneet
3rd plur. koneistuvat eivät koneistu 3rd plur. ovat koneistuneet eivät ole koneistuneet
passive koneistutaan ei koneistuta passive on koneistuttu ei ole koneistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. koneistuin en koneistunut 1st sing. olin koneistunut en ollut koneistunut
2nd sing. koneistuit et koneistunut 2nd sing. olit koneistunut et ollut koneistunut
3rd sing. koneistui ei koneistunut 3rd sing. oli koneistunut ei ollut koneistunut
1st plur. koneistuimme emme koneistuneet 1st plur. olimme koneistuneet emme olleet koneistuneet
2nd plur. koneistuitte ette koneistuneet 2nd plur. olitte koneistuneet ette olleet koneistuneet
3rd plur. koneistuivat eivät koneistuneet 3rd plur. olivat koneistuneet eivät olleet koneistuneet
passive koneistuttiin ei koneistuttu passive oli koneistuttu ei ollut koneistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. koneistuisin en koneistuisi 1st sing. olisin koneistunut en olisi koneistunut
2nd sing. koneistuisit et koneistuisi 2nd sing. olisit koneistunut et olisi koneistunut
3rd sing. koneistuisi ei koneistuisi 3rd sing. olisi koneistunut ei olisi koneistunut
1st plur. koneistuisimme emme koneistuisi 1st plur. olisimme koneistuneet emme olisi koneistuneet
2nd plur. koneistuisitte ette koneistuisi 2nd plur. olisitte koneistuneet ette olisi koneistuneet
3rd plur. koneistuisivat eivät koneistuisi 3rd plur. olisivat koneistuneet eivät olisi koneistuneet
passive koneistuttaisiin ei koneistuttaisi passive olisi koneistuttu ei olisi koneistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. koneistu älä koneistu 2nd sing. ole koneistunut älä ole koneistunut
3rd sing. koneistukoon älköön koneistuko 3rd sing. olkoon koneistunut älköön olko koneistunut
1st plur. koneistukaamme älkäämme koneistuko 1st plur. olkaamme koneistuneet älkäämme olko koneistuneet
2nd plur. koneistukaa älkää koneistuko 2nd plur. olkaa koneistuneet älkää olko koneistuneet
3rd plur. koneistukoot älkööt koneistuko 3rd plur. olkoot koneistuneet älkööt olko koneistuneet
passive koneistuttakoon älköön koneistuttako passive olkoon koneistuttu älköön olko koneistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. koneistunen en koneistune 1st sing. lienen koneistunut en liene koneistunut
2nd sing. koneistunet et koneistune 2nd sing. lienet koneistunut et liene koneistunut
3rd sing. koneistunee ei koneistune 3rd sing. lienee koneistunut ei liene koneistunut
1st plur. koneistunemme emme koneistune 1st plur. lienemme koneistuneet emme liene koneistuneet
2nd plur. koneistunette ette koneistune 2nd plur. lienette koneistuneet ette liene koneistuneet
3rd plur. koneistunevat eivät koneistune 3rd plur. lienevät koneistuneet eivät liene koneistuneet
passive koneistuttaneen ei koneistuttane passive lienee koneistuttu ei liene koneistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st koneistua present koneistuva koneistuttava
long 1st2 koneistuakseen past koneistunut koneistuttu
2nd inessive1 koneistuessa koneistuttaessa agent1, 3 koneistuma
instructive koneistuen negative koneistumaton
3rd inessive koneistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative koneistumasta
illative koneistumaan
adessive koneistumalla
abessive koneistumatta
instructive koneistuman koneistuttaman
4th nominative koneistuminen
partitive koneistumista
5th2 koneistumaisillaan

Related termsEdit