Open main menu

FinnishEdit

EtymologyEdit

koulu +‎ kuri

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈkou̯luˌkuri/, [ˈko̞u̯luˌkuri]
  • Hyphenation: kou‧lu‧ku‧ri

NounEdit

koulukuri

  1. school discipline

DeclensionEdit

Inflection of koulukuri (Kotus type 6/paperi, no gradation)
nominative koulukuri koulukurit
genitive koulukurin koulukurien
koulukureiden
koulukureitten
partitive koulukuria koulukureita
koulukureja
illative koulukuriin koulukureihin
singular plural
nominative koulukuri koulukurit
accusative nom. koulukuri koulukurit
gen. koulukurin
genitive koulukurin koulukurien
koulukureiden
koulukureitten
partitive koulukuria koulukureita
koulukureja
inessive koulukurissa koulukureissa
elative koulukurista koulukureista
illative koulukuriin koulukureihin
adessive koulukurilla koulukureilla
ablative koulukurilta koulukureilta
allative koulukurille koulukureille
essive koulukurina koulukureina
translative koulukuriksi koulukureiksi
instructive koulukurein
abessive koulukuritta koulukureitta
comitative koulukureineen