Open main menu

Contents

FinnishEdit

VerbEdit

löydetty

  1. Past passive participle of löytää.

DeclensionEdit

Inflection of löydetty (Kotus type 1/valo, tt-t gradation)
nominative löydetty löydetyt
genitive löydetyn löydettyjen
partitive löydettyä löydettyjä
illative löydettyyn löydettyihin
singular plural
nominative löydetty löydetyt
accusative nom. löydetty löydetyt
gen. löydetyn
genitive löydetyn löydettyjen
partitive löydettyä löydettyjä
inessive löydetyssä löydetyissä
elative löydetystä löydetyistä
illative löydettyyn löydettyihin
adessive löydetyllä löydetyillä
ablative löydetyltä löydetyiltä
allative löydetylle löydetyille
essive löydettynä löydettyinä
translative löydetyksi löydetyiksi
instructive löydetyin
abessive löydetyttä löydetyittä
comitative löydettyineen

AnagramsEdit