Open main menu

Contents

FinnishEdit

VerbEdit

leikitty

  1. Past passive participle of leikkiä.

DeclensionEdit

Inflection of leikitty (Kotus type 1/valo, tt-t gradation)
nominative leikitty leikityt
genitive leikityn leikittyjen
partitive leikittyä leikittyjä
illative leikittyyn leikittyihin
singular plural
nominative leikitty leikityt
accusative nom. leikitty leikityt
gen. leikityn
genitive leikityn leikittyjen
partitive leikittyä leikittyjä
inessive leikityssä leikityissä
elative leikitystä leikityistä
illative leikittyyn leikittyihin
adessive leikityllä leikityillä
ablative leikityltä leikityiltä
allative leikitylle leikityille
essive leikittynä leikittyinä
translative leikityksi leikityiksi
instructive leikityin
abessive leikityttä leikityittä
comitative leikittyine

AnagramsEdit