1. To reproduce.
  2. To increase (in number or property).


Inflection of lisääntyä (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lisäännyn en lisäänny 1st sing. olen lisääntynyt en ole lisääntynyt
2nd sing. lisäännyt et lisäänny 2nd sing. olet lisääntynyt et ole lisääntynyt
3rd sing. lisääntyy ei lisäänny 3rd sing. on lisääntynyt ei ole lisääntynyt
1st plur. lisäännymme emme lisäänny 1st plur. olemme lisääntyneet emme ole lisääntyneet
2nd plur. lisäännytte ette lisäänny 2nd plur. olette lisääntyneet ette ole lisääntyneet
3rd plur. lisääntyvät eivät lisäänny 3rd plur. ovat lisääntyneet eivät ole lisääntyneet
passive lisäännytään ei lisäännytä passive on lisäännytty ei ole lisäännytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lisäännyin en lisääntynyt 1st sing. olin lisääntynyt en ollut lisääntynyt
2nd sing. lisäännyit et lisääntynyt 2nd sing. olit lisääntynyt et ollut lisääntynyt
3rd sing. lisääntyi ei lisääntynyt 3rd sing. oli lisääntynyt ei ollut lisääntynyt
1st plur. lisäännyimme emme lisääntyneet 1st plur. olimme lisääntyneet emme olleet lisääntyneet
2nd plur. lisäännyitte ette lisääntyneet 2nd plur. olitte lisääntyneet ette olleet lisääntyneet
3rd plur. lisääntyivät eivät lisääntyneet 3rd plur. olivat lisääntyneet eivät olleet lisääntyneet
passive lisäännyttiin ei lisäännytty passive oli lisäännytty ei ollut lisäännytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lisääntyisin en lisääntyisi 1st sing. olisin lisääntynyt en olisi lisääntynyt
2nd sing. lisääntyisit et lisääntyisi 2nd sing. olisit lisääntynyt et olisi lisääntynyt
3rd sing. lisääntyisi ei lisääntyisi 3rd sing. olisi lisääntynyt ei olisi lisääntynyt
1st plur. lisääntyisimme emme lisääntyisi 1st plur. olisimme lisääntyneet emme olisi lisääntyneet
2nd plur. lisääntyisitte ette lisääntyisi 2nd plur. olisitte lisääntyneet ette olisi lisääntyneet
3rd plur. lisääntyisivät eivät lisääntyisi 3rd plur. olisivat lisääntyneet eivät olisi lisääntyneet
passive lisäännyttäisiin ei lisäännyttäisi passive olisi lisäännytty ei olisi lisäännytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. lisäänny älä lisäänny 2nd sing. ole lisääntynyt älä ole lisääntynyt
3rd sing. lisääntyköön älköön lisääntykö 3rd sing. olkoon lisääntynyt älköön olko lisääntynyt
1st plur. lisääntykäämme älkäämme lisääntykö 1st plur. olkaamme lisääntyneet älkäämme olko lisääntyneet
2nd plur. lisääntykää älkää lisääntykö 2nd plur. olkaa lisääntyneet älkää olko lisääntyneet
3rd plur. lisääntykööt älkööt lisääntykö 3rd plur. olkoot lisääntyneet älkööt olko lisääntyneet
passive lisäännyttäköön älköön lisäännyttäkö passive olkoon lisäännytty älköön olko lisäännytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lisääntynen en lisääntyne 1st sing. lienen lisääntynyt en liene lisääntynyt
2nd sing. lisääntynet et lisääntyne 2nd sing. lienet lisääntynyt et liene lisääntynyt
3rd sing. lisääntynee ei lisääntyne 3rd sing. lienee lisääntynyt ei liene lisääntynyt
1st plur. lisääntynemme emme lisääntyne 1st plur. lienemme lisääntyneet emme liene lisääntyneet
2nd plur. lisääntynette ette lisääntyne 2nd plur. lienette lisääntyneet ette liene lisääntyneet
3rd plur. lisääntynevät eivät lisääntyne 3rd plur. lienevät lisääntyneet eivät liene lisääntyneet
passive lisäännyttäneen ei lisäännyttäne passive lienee lisäännytty ei liene lisäännytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st lisääntyä present lisääntyvä lisäännyttävä
long 1st2 lisääntyäkseen past lisääntynyt lisäännytty
2nd inessive1 lisääntyessä lisäännyttäessä agent1, 3 lisääntymä
instructive lisääntyen negative lisääntymätön
3rd inessive lisääntymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative lisääntymästä
illative lisääntymään
adessive lisääntymällä
abessive lisääntymättä
instructive lisääntymän lisäännyttämän
4th nominative lisääntyminen
partitive lisääntymistä
5th2 lisääntymäisillään

Derived termsEdit

Related termsEdit

Read in another language